Baesuk (Güney Kore)

Baesuk

Baesuk, büyük Asya armutlarından (Pyrus pyrifolia) yapılan bir tür hwachae’dir (geleneksel Kore meyve püresi). Armut buharda pişirilir veya suda yavaş yavaş kaynatılır, bu su yumuşayana ve iyice pişene kadar şeker veya balla tatlandırılır.

Meyveler dilimlenebilir veya bütün olarak bırakılabilir, varyasyonlar ayrıca armut yüzeyine bastırılan karabiber içerir. Bazen su zencefil ile tatlandırılabilir ve tüm armutlar çam fıstığı ve hünnap kombinasyonlarıyla doldurulabilir.

Baesuk, sıcak veya soğuk olarak içilebilir ve genellikle bir içecek olarak sınıflandırılsa da, bazen tatlı olarak anılır. Kökeni, Kore kraliyet saray mutfağından kaynaklanmaktadır.

Baesuk Tarifi

Baesuk İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 büyük Asya armutu (veya diğer herhangi bir tatlı ve sulu armut)
4 bardak su
1/2 bardak bal veya şeker
8 dilim taze zencefil
4 adet karanfil (isteğe bağlı)

Baesuk Nasıl Yapılır

Armutları soyun, çekirdeklerini çıkarın ve kabaca doğrayın.

Armut parçalarını, suyu, zencefili ve karanfili bir tencereye ekleyin.

Tencereyi yüksek ateşte kaynatın. Ardından, kısık ateşte yaklaşık 30-40 dakika veya armutlar yumuşayıncaya kadar pişirin.

Pişirme işlemi bittikten sonra, tencerenin içeriğini süzgeçten geçirin. Armutları ve baharatları ayırın ve sadece sıvıyı saklayın.

Sıvıyı tencereye geri dökün ve bal veya şekeri ekleyin. Kısık ateşte karıştırarak, bal veya şeker çözülene kadar ısıtın.

Baesuk’ı sıcak veya soğuk servis yapabilirsiniz.

Tarife isteğe bağlı olarak daha fazla baharat ekleyebilirsiniz. Mesela, tarçın, yıldız anason veya taze nane yaprakları eklemeyi düşünebilirsiniz. Baesuk genellikle tatlı bir içecek olarak tüketilir ancak tatlandırıcı miktarını kişisel tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.