Jal Jeera (Hindistan)

Jal jeera

Jal jeera, Hindistan’dan gelen, canlandırıcı ve susuzluk giderici alkolsüz bir içecektir. İçecek oldukça çok yönlüdür, ancak genellikle kimyon tohumu, taze kişniş yaprağı, nane, tuz ve biber gibi bitki ve baharatların bir kombinasyonunu içerir.

Ayrıca biraz kurutulmuş mango tozu, narenciye kabuğu rendesi, zencefil veya demirhindi posası da olabilir. İçerikler genellikle daha sonra suyla birleştirilen bir macun haline getirilir. Genellikle buzla servis edilir ve ayrıca boondi (kızarmış gram un topları) içerebilir.

Genellikle yemeklerden önce, yemek sırasında veya sonrasında içilir ve bazen bir karşılama içeceği olarak sunulur. Jal jeera’nın, öncelikle sindirimi artırmak için yararlı sağlık etkilerine sahip olduğu sıklıkla söylenir.

Jal Jeera Tarifi

Jal Jeera İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 bardak soğuk su
2 yemek kaşığı kimyon tohumu
1 yemek kaşığı nane yaprakları
1 yemek kaşığı kişniş yaprakları
2 yemek kaşığı amchur tozu (kuru mango tozu)
1/2 limonun suyu
1/2 çay kaşığı siyah tuz (veya normal tuz)
1/2 çay kaşığı kara biber
Buz küpleri (isteğe bağlı)

Jal Jeera Nasıl Yapılır

Kimyon tohumlarını bir tavada kavurun. Sonra kavrulmuş kimyon tohumlarını bir baharat öğütücüsünde öğütün.

Öğütülmüş kimyon tohumları, nane yaprakları, kişniş yaprakları, amchur tozu, limon suyu, tuz ve karabiberi bir karıştırıcıya ekleyin.

Bir miktar su ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın.

Karışımı bir süzgeçten geçirin ve geri kalan suyu ekleyin.

İçeceği soğuk servis yapın. İsteğe bağlı olarak, her bir bardağa birkaç buz küpü ekleyebilirsiniz.

Jal jeera, genellikle aperatif olarak servis edilir ve sindirimi uyarıcı özelliklere sahip olduğuna inanılır. Bu tarif, baharat ve tatlandırıcı miktarını kişisel tercihinize göre ayarlayabileceğiniz şekilde uyarlanabilir. Bazı tarifler, ek lezzet katmak için içeceğe küçük boondi (kızartılmış ve tuzlanmış nohut unu topakları) ekler.