Viili (Finlandiya)

Viili

Viili, genellikle yoğurt olarak sınıflandırılan geleneksel bir Fin fermente süt ürünüdür. Hafif bir tada sahiptir ve standart, ticari olarak yapılan yoğurt çeşitlerine daha benzer şekilde kalın bir viskoz dokuya veya kremsi bir kıvama sahip olabilir.

Viili genellikle inek sütü ile yapılır ve bir tür mezofilik aile yadigarı kültürüdür – oda sıcaklığında fermente olur ve başlangıç ​​süresiz olarak kullanılabilir. Başlatıcı sağlanırsa, üretim süreci, başlatıcının sütle karıştırılmasını ve ardından kombinasyonun oda sıcaklığında fermente edilmesine izin verilmesini içerir.

Geleneksel viili formu, dükkanlardan satın alınan kremsi çeşitlerin aksine kalın ve liflidir. Viili günümüzde çoğunlukla Finlandiya ile ilişkilendirilse de, büyük olasılıkla filbunke olarak bilinen İsveç’te ortaya çıkmıştır. Geleneksel olarak çiftçiler tarafından yapılırken, endüstriyel üretim 1950’lerde başladı.

Viili, genellikle tarçın ve şekerle karıştırılarak kahvaltı veya atıştırmalık olarak tek başına yenir, ancak aynı zamanda granola, çilek, bal ve reçellerle de iyi bir şekilde eşleşir.