Viili (Finlandiya)

Viili

Viili, genellikle yoğurt olarak sınıflandırılan geleneksel bir Fin fermente süt ürünüdür. Hafif bir tada sahiptir ve standart, ticari olarak yapılan yoğurt çeşitlerine daha benzer şekilde kalın bir viskoz dokuya veya kremsi bir kıvama sahip olabilir.

Viili genellikle inek sütü ile yapılır ve bir tür mezofilik aile yadigarı kültürüdür – oda sıcaklığında fermente olur ve başlangıç ​​süresiz olarak kullanılabilir. Başlatıcı sağlanırsa, üretim süreci, başlatıcının sütle karıştırılmasını ve ardından kombinasyonun oda sıcaklığında fermente edilmesine izin verilmesini içerir.

Geleneksel viili formu, dükkanlardan satın alınan kremsi çeşitlerin aksine kalın ve liflidir. Viili günümüzde çoğunlukla Finlandiya ile ilişkilendirilse de, büyük olasılıkla filbunke olarak bilinen İsveç’te ortaya çıkmıştır. Geleneksel olarak çiftçiler tarafından yapılırken, endüstriyel üretim 1950’lerde başladı.

Viili, genellikle tarçın ve şekerle karıştırılarak kahvaltı veya atıştırmalık olarak tek başına yenir, ancak aynı zamanda granola, çilek, bal ve reçellerle de iyi bir şekilde eşleşir.

Viili Tarifi

Viili İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 litre pastörize olmamış tam yağlı süt
2-3 yemek kaşığı viili başlangıç kültürü

Viili Nasıl Yapılır

Sütü bir tencereye dökün ve ısıtın. Ancak sütü kaynatmayın, sadece ısınınca ocaktan alın.

Sütü oda sıcaklığına soğumaya bırakın.

Süt oda sıcaklığına geldiğinde, bir kaseye dökün ve viili başlangıç kültürünü ekleyin. İyice karıştırın.

Karışımı genellikle 18-24 saat boyunca oda sıcaklığında bekletin. Bu süre zarfında, süt fermante olacak ve yoğurt benzeri bir kıvama gelecektir.

Fermantasyon süresi tamamlandığında, viili’nizi buzdolabına kaldırın ve soğutun. Soğuduktan sonra viili servise hazır olacak.

Viili, kahvaltılarda veya atıştırmalıklarda genellikle meyve veya bal ile birlikte servis edilir. Ev yapımı viili’nizi birkaç gün içinde tüketmeniz en iyisidir.

Bu tarif, en basit ve doğal viili yapmanızı sağlar. Ancak, süreci hızlandırmak ve daha yoğun bir tat ve kıvam elde etmek için, daha fazla viili kültürü ekleyebilirsiniz. Ayrıca, ev yapımı viili’nizi daha yoğun ve kremamsı yapmak için daha yağlı bir süt kullanmayı düşünebilirsiniz.