Yaqona (Fiji)

Yaqona

Geleneksel olarak yarım hindistancevizi kabuklarından içilen yaqona (Kava olarak da bilinir), Fiji’den gelen törensel bir içecektir. İçeceğin hazırlanmasına kava olarak bilinen yerel bir biber bitkisinin kökü (Piper methysticum), öğütülür veya kalın bir macun haline getirilir, sonra suyla karıştırılır ve son olarak elenerek büyük tahta kaselere dökülür.

İçecek, geleneksel olarak toplumdaki çeşitli özel günlerde hazırlanır ve içilir. Yaquna, açık kahverengi rengi ve toprak tadı ile karakterizedir ve ağızda hafif bir karıncalanma hissine neden olur.

İçecek ayrıca kasları gevşeten, ancak beyne hiçbir etkisi olmayan hoş ve sakinleştirici etkisiyle bilinir.

Yaqona Tarifi

Yaqona İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 yemek kaşığı kava tozu (güvenilir bir sağlık gıda dükkanı veya online sağlık gıda satıcısından temin edilebilir)
4 bardak su

Yaqona Nasıl Yapılır

Bir kaba 4 bardak suyu dökün.

Kava tozunu suya ekleyin.

Karışımı yaklaşık 10-15 dakika boyunca karıştırın veya çırpın. Bu, kava tozunun suyla tamamen karışmasını ve aktif bileşenlerinin suda çözülmesini sağlar.

Karışımı süzün. Bu genellikle bir tülbent veya ince bir süzgeç kullanılarak yapılır. Süzdükten sonra kalan sıvı, yaqona (veya kava) içeceğidir.

Kavayı, genellikle tek bir yudumda, küçük ahşap veya seramik “kase” içinde servis yapın.

Kava’nın etkilerini hissetmek genellikle biraz zaman alır, bu nedenle bu içeceği yavaşça ve dikkatlice tüketin. Bazı insanlar, içeceğin hafif acı ve topraklı tadını sevmezler, bu yüzden dilerseniz, içeceğinize biraz ananas suyu veya başka bir meyve suyu ekleyebilirsiniz.

Not: Kava kullanmadan önce, özellikle herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, bir sağlık profesyoneli ile konuşmak önemlidir. Kava’nın yan etkileri arasında karaciğer hasarı, cilt problemleri, ve bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği bulunmaktadır.