Bhang Lassi (Hindistan)

Bhang Lassi

Bhang lassi’nin güçlü bir içecek olduğu ve tüketiminin psikoz ve halüsinasyonlara yol açabileceği veya psikoz benzeri semptomlara neden olabileceği yönünde birkaç iddia olduğu unutulmamalıdır. Sadece lisanslı dükkanlardan satın almanız şiddetle tavsiye edilir.

Bhang lassi, kenevir ile bağlanmış bir çeşittir. Kenevir bitkisinin ezilerek (bhang) yoğurt ve genellikle baharat ve kuruyemiş ile birleştirilmesiyle hazırlanan geleneksel bir içecektir. Bhang lassi’nin birçok çeşidi vardır ve özellikle 1970’lerde popüler hale gelmiştir.

Geleneksel olarak Rajasthan ve Uttar Pradesh ile ilişkilendirilir. Bhang (yapraklardan ve bazen kenevir bitkisinin tomurcuklarından yapılan bir macun) Hint geleneğine, dinine ve kültürüne derin bir şekilde dayanmaktadır. Genellikle Hinduizm ile ilişkilendirilir ve eski Hindu metinlerinde bahsedilir.

En tanınmış efsanelerden biri, Shiva’yı zehir içtikten sonra kurtardığını söylüyor. Rahipler ve kutsal insanlar bunu çoğunlukla meditasyon sırasında tüketir ve genellikle Holi ve Shivratri gibi dini bayramlarda beğenilir. Birçok insan, tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanır ve genellikle bunu bir halk ilacı olarak alır.

Esrar ve çeşitli biçimleri yasadışı olmasına rağmen, bhang bu düzenlemenin dışında tutulmuştur ve birçok eyalet satışa izin vermektedir. Ancak, sadece kenevir bitkisinin yaprakları ile yapılması halinde yasaldır, çiçekli üst kısım veya reçine kullanımına izin verilmez.