Bosna Kahvesi (Bosna Hersek)

Bosanska Kahva

Oldukça benzer olmalarına rağmen, Boşnak kahvesinin (Bosanska Kahva) en iyi Türk kahvesi çeşidi olduğu söylenir. Boşnak versiyonu, ince öğütülmüş kavrulmuş kahve çekirdeklerinden, bazen büyük bir havan ve havaneli anımsatan eski tarz aletler kullanılarak hazırlanır.

İlk başta sadece zengin evlerinde servis edilmiş. Ancak uzun süre zenginlerin ayrıcalığı olarak kalmamış, bu nedenle çok hızlı bir şekilde sosyal hayatın merkezi haline gelen Saraybosna çarşısında kahvehaneler (kahvane, kafane) açılmaya başlamıştır. Çarşıdan Saraybosna’nın mahallelerine ve sokaklarına yayılan bu gelenek, her eve girmiş ve günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

Hazırlamanın birkaç yolu vardır, ancak en yaygın olanı geleneksel uzun saplı cezve’ye (džezva) kaynamış su dökmek, ısıtmak ve ardından öğütülmüş kahve eklemektir. Kombinasyon daha sonra karıştırılır ve üstüne kalın bir köpük yükselene kadar ısıtılır.

Kahve telvesi dibe oturana kadar bekletilmelidir. Genellikle kahve demlendikten sonra az miktarda sıcak su eklenir. Boşnak kahvesi asla tatlandırılmaz ama yanında lokum ve küp şekerle servis edilir. Gelenek, bir küpün kahveye daldırılması ve bir parça ısırılması gerektiğini ve ardından bir yudum kahve içilmesini önerir.

Boşnak kahvesi her zaman bir cezvede, büyük bir tabakta, küçük bir seramik fincan (fildzan), şeker ve bir bardak su ile servis edilir.