Café Touba (Senegal)

Café Touba

Café touba, Senegal’den gelen baharatlı, biberli ve yoğun bir kahvedir. Gine biberi, Kani biberi, Kili biberi veya djar olarak da bilinen Selim (Xylopia Aethioopica) taneleri ile kavrulmuş ve öğütülmüş kahve çekirdeklerinden yapılır.

Karışıma genellikle karanfil de eklenir. Kahve yapımında genellikle bir filtre kullanılır ve sıvı daha sonra geleneksel olarak iki kap arasına birçok kez dökülür. Bu şekilde kahve havalandırılır ve köpürtülür. İçeceğin, Sufi Mouride Kardeşliği’nin dini lideri ve Touba şehrinin kurucusu Cheikh Amadou Bamba Mbacke tarafından icat edildiğine inanılıyor. Rivayete göre kahve, tıbbi özelliklerinden dolayı ve katılımcıları uyanık tutmak için zikir seanslarında kullanılmış.

Café Touba günümüzde hala dini törenlerde kullanılmaktadır, ancak aynı zamanda Senegal’deki günlük yaşamın bir parçasıdır. Çoğunlukla kahvaltıda tüketilir ve sokak tezgahlarında (tanganalar) kolayca bulunur.

Café Touba Tarifi

Café Touba İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 yemek kaşığı kahve çekirdeği (tercihen koyu kavrulmuş)
4 su bardağı su
1 çay kaşığı tane karabiber
1 çay kaşığı tane karanfil
1 çay kaşığı tane muskat
Şeker veya tatlandırıcı (isteğe bağlı)

Café Touba Nasıl Yapılır

Kahve çekirdeklerini bir kahve değirmeninde veya öğütücüde çekin. Koyu kavrulmuş bir kahve tercih ederseniz daha otantik bir tat elde edebilirsiniz.

Bir tencereye suyu aktarın ve kaynamaya bırakın.

Kaynar suya kahve çekirdeklerini, karabiberi, karanfili ve muskatı ekleyin.

Karışımı 10-15 dakika kadar kaynatın. Bu süre zarfında baharatların ve kahvenin aromalarının suya geçmesini sağlayacaktır.

Ocaktan alınan karışımı bir süzgeç veya kahve filtresi kullanarak süzün. Süzdüğünüz kahve karışımı artık Café Touba olacaktır.

İsteğe bağlı olarak, içeceğe tatlandırıcı olarak şeker veya tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Miktarını damak tadınıza göre ayarlayın.

Café Touba’yı fincanlara paylaştırın ve sıcak servis yapın.

Café Touba, Senegal’de hem geleneksel hem de lezzetli bir kahve içeceği olarak bilinir. Karabiber, karanfil ve muskat gibi baharatlar kahveye karakteristik bir tat ve aroma katarken, içeceğin güçlü bir aroması vardır.