Espresso Freddo (Yunanistan)

Espresso Freddo

Espresso freddo, espresso ve buzu birleştiren basit bir Yunan kahvesidir. Sadece buz üzerinde kahve servis eden benzer buzlu kahve çeşitlerinin aksine, bu Yunan versiyonu esas olarak iki malzemeyi kahve hafifçe soğutulana, pürüzsüz ve kremsi hale gelene kadar karıştırır.

Biraz soğutulmuş kahve daha sonra süzülür ve buz üzerine dökülür. İçecek, karıştırılmadan önce tercihe göre tatlandırılır. Espresso freddo 1990’larda popüler hale geldi ve günümüzde ülke çapında yaygın olarak tüketilmektedir.

Espresso Freddo Tarifi

Espresso Freddo İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 çift espresso kahve
4 çay kaşığı şeker (isteğe bağlı olarak miktarı ayarlayabilirsiniz)
Buz

Espresso Freddo Nasıl Yapılır

Espresso makinanızda 4 çift espresso kahve hazırlayın. Eğer bir espresso makinasınız yoksa, alternatif olarak yoğun bir Türk kahvesi de kullanabilirsiniz.

Kahveleri bir kenara alın ve soğuması için bekletin.

Soğuyan espresso kahveleri, isteğe bağlı olarak şeker ile karıştırın. Şeker miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak, bir miktar buz ekleyin.

Kahveleri iyice karıştırın ve buzlu bardaklara paylaştırın.

Hemen servis yapın ve serinletici Espresso Freddo’nun tadını çıkarın.

Espresso Freddo, Yunanistan’da popüler bir soğuk kahve içeceğidir. Espresso kahvesinin yoğun aroması, şekerin tatlılığı ve buzun ferahlığı ile birleşerek harika bir lezzet oluşturur. İsteğe bağlı olarak üzerine krema veya vanilya dondurması ekleyebilirsiniz.