Sobolo (Gana)

Sobolo

Sobolo (ebegümeci çayı olarak da bilinir), Gana’ya özgü ferahlatıcı bir içecektir. Batı Afrika’ya özgü bir ebegümeci türü olan roselle yapraklarından veya çiçeklerinden yapılabilir. Yapraklar veya çiçekler sıcak suya batırılır ve su kırmızıya döndüğünde su süzülür, tatlandırılır ve soğumaya bırakılır.

Sobolo tipik olarak koyu mor-kırmızı renktedir ve lezzet, üzüm ve kızılcık suyu arasında bir şey olarak tanımlanabilir. Sağlığa sayısız faydası olduğuna inanılıyor – kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürür, aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur.

Sobolo Tarifi

Sobolo İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 bardak kurutulmuş hibiskus çiçeği
8 bardak su
1 – 1.5 bardak şeker (veya tadınıza göre)
1 çay kaşığı tane karabiber (isteğe bağlı)
1 çay kaşığı karanfil (isteğe bağlı)
1 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil (isteğe bağlı)
Buz küpleri

Sobolo Nasıl Yapılır

Tüm malzemeleri (su, kurutulmuş hibiskus çiçeği, tane karabiber, karanfil ve zencefil) bir tencereye ekleyin ve kaynamaya başlayana kadar yüksek ateşte ısıtın.

Kaynamaya başladıktan sonra, ısıyı düşürün ve karışımı 15-20 dakika daha pişirin.

Karışımı ocaktan alın ve soğumasını bekleyin.

Soğuduktan sonra, karışımı bir süzgeçten geçirerek çiçekleri ve baharatları ayırın.

Şekeri ekleyin ve tamamen çözünene kadar karıştırın. Şeker miktarını kişisel tat tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

İçeceği buzdolabında birkaç saat soğutun.

Soğuk olarak servis yapın, buz küpleri ekleyebilirsiniz.

Sobolo, sıcak bir yaz gününde serinlemek için ideal bir içecek olabilir. Ek olarak, içerdiği hibiskus, antioksidan özelliklere sahiptir ve genel sağlık ve sağlıklı bir cilt için faydalı olabilir. Ancak, hibiskus çiçeğinin bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini unutmayın, bu yüzden dikkatli olun.