Soumada (Yunanistan)

Soumada

Soumada, Girit adasında üretilen alkolsüz, şuruplu, badem bazlı bir içecektir. Taze, yerel olarak yetiştirilen badem, şeker ve su karışımından yapılır ve bu özel Girit içeceğini oluşturmak için şeker şurubunda kaynatılır.

Geleneksel olarak, insanlar bademleri dövmek için bir havan ve tokmak kullandılar, ancak günümüzde bu zahmetli süreç genellikle bunun yerine bir mutfak robotu kullanılarak basitleştirildi. Badem şurubu genellikle acı badem özü veya tarçın çubukları, karanfil veya ilave lezzet için portakal kabuğu ile zenginleştirilir.

Bulanık beyaz bir renk, benzersiz bir aroma ve tatlı ve hafif acı bir badem aromasıyla ayırt edilen şurup, tipik olarak hava geçirmez cam şişelerde saklanır. Girit’te, bu şurup düğünlerde ve nişanlarda temel bir içecektir, Nisyros (İncirli) ve Chios (Sakız) adalarındaki insanlar genellikle bunu konuklara sıcak bir karşılama olarak sunarlar.

Soumada, soğuk su veya soda ve buzla birleştirildiğinde serinletici bir yaz içeceği olarak veya kışın, kaynar suyla karıştırılarak veya bir fincan bitki çayına (soumada chai olarak bilinen bir kombinasyon) eklenerek yatıştırıcı, ılık bir içecek olarak tüketilebilir.