Russian Caravan (Çin)

Russian Caravan

Russian caravan, tipik olarak Çin oolong ve siyah çaylarından yapılan bir çay karışımıdır. Karışımlar değişebilir, ancak çoğunlukla en az iki çay türünden oluşurken, en yaygın kombinasyonlar Keemun siyah çayı, isli Lapsang Souchong ve oolong çaylarını içerir.

Kesin seçim değişiklik gösterse de, Russian caravan tamamen veya kısmen oksitlenmiş çaylara dayanmaktadır ve son karakter tipik olarak koyu, dumanlı, baharatlı ve malttır. Geleneksel olarak, karışımda Çin siyah çayları kullanıldı, ancak belirlenmiş içerik olmadığından, varyasyonlar Hint (Assam) veya Tayvan çaylarını da içerebilir.

İlgi çekici isim, bu çayın kökeni ile bağlantılıdır. Çin çayını Çarlık Rusya’sına taşımak için kullanılan eski kervan yolu ile ilişkilidir. Rota uzundu ve engebeli Sibirya arazisinden geçerdi. Daha kısa bir rota olmasına rağmen, elverişsiz iklim nedeniyle buradan kaçınılmıştır.

Sibirya rotası soğuk ve kuruydu, bu da çayın kalitesini koruyordu. Bu uzun yolculuklar sırasında çayın ateşin yanında durduğu ve genellikle hafif isli tatlara ulaştığı söylenir. Russian caravan harmanı, bu çayları yeniden yaratma çabası olduğundan, geleneksel olarak Lapsang Souchong ile elde edilen isli bir tada sahiptir, ancak zorunlu değildir.

Bu çay kırmızı et, av eti, kuzu eti ve limon bazlı tatlılarla iyi bir uyum sağlar.

Russian Caravan Tarifi

Russian Caravan İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 su bardağı su
4 tatlı kaşığı Russian Caravan çayı
1 su bardağı sıcak su
Süt (isteğe bağlı)
Şeker veya tatlandırıcı (isteğe bağlı)

Russian Caravan Nasıl Yapılır

Bir su ısıtıcısında veya tencerede suyu kaynatın.

Kaynar suyu ocaktan alın ve Russian Caravan çayını bir demlik veya çay süzgeci içerisine ekleyin.

Sıcak suyu çayın üzerine dökün ve demlemesi için 4-5 dakika bekleyin.

Demlenen çayı fincanlara paylaştırın.

İsteğe bağlı olarak, çaya süt ekleyebilirsiniz. Süt miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Şeker veya tatlandırıcı kullanarak çayı tatlandırabilirsiniz. Miktarı damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Russian Caravan çayını sıcak veya soğuk olarak servis yapabilirsiniz.

Russian Caravan çayı, karakteristik bir dumanlı ve odunsu aromaya sahiptir. Karışım genellikle lapsang souchong, keemun ve oolong çaylarının bir kombinasyonudur. Geleneksel olarak Rusya’da tercih edilir ve çay keyfini yaşamak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.