Žinčica (Slovakya)

Žinčica

Žinčica koyun sütünden yapılan bir Slovak süt içeceğidir. Tipik olarak bryndza peyniri yapmanın bir yan ürünü olan peynir altı suyundan üretilen tatlı ve ekşi bir içecektir. Žinčica uzun bir geleneğe sahiptir, ancak 20. yüzyılın ortalarına kadar, çoğunlukla dağlık bölgelerde çobanlar tarafından hazırlanmakta ve hala geleneksel olarak črpák olarak bilinen ahşap bardakta servis edilmektedir.

Ayrıca žinčice olarak adlandırılan Çek Cumhuriyeti’nde ve żętyca adıyla anılan Polonya’da da beğenilmektedir. Günümüzde žinčica ticari olarak da üretilmektedir, ancak yalnızca Žinčica salašnícka olarak etiketlenen çeşitler geleneksel tarifler ve teknikler izlenerek yapılmaktadır.

Bir fincan žinčica genellikle bryndzové halušky ile servis edilir.

Žinčica Tarifi

Žinčica İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 su bardağı su
1/2 su bardağı siyah rezeneler
2 yemek kaşığı şeker
1/4 su bardağı un

Žinčica Nasıl Yapılır

Bir tencerede suyu kaynatın.

Kaynar suyu ocaktan alın ve siyah rezeneleri suya ekleyin. Rezenelerin suyun içinde 20-30 dakika boyunca beklemesini sağlayın. Bu süre zarfında su rezenelerin aromasını alacaktır.

Rezeneleri sudan çıkarın ve suyu süzgeç yardımıyla başka bir kaba alın. Bu noktada su hala sıcak olmalıdır.

Şekeri suya ekleyin ve karıştırarak şekerin tamamen erimesini sağlayın.

Unu azar azar suya ekleyin ve sürekli karıştırarak topaklanmamasını sağlayın. Un tamamen çözülene kadar karıştırmaya devam edin.

Elde ettiğiniz karışımı oda sıcaklığında bir yere koyun ve fermente olması için 2 ila 3 gün bekletin. Bu süre zarfında Žinčica mayalanacak ve ekşi bir tat kazanacaktır.

Mayalandıktan sonra Žinčica’yı buzdolabına alın ve en az 1 saat boyunca soğumasını sağlayın.

Soğumuş Žinčica’yı dört bardağa paylaştırın ve hemen servis yapın.

Žinčica, Slovak mutfağında geleneksel olarak tüketilen bir içecektir. Ekşi tadıyla karakterizedir ve özellikle yaz aylarında serinletici bir seçenek olarak tercih edilir.