Gari (Japonya)

Gari

Gari, her suşi yemeğinin en önemli unsuru olan Japon zencefil turşusudur. Yumuşak dokusu, yarı saydam kabuğu ve hafif tadı nedeniyle, en kaliteli gari genellikle erken hasat edilmiş genç zencefil ile hazırlanır. Zencefil taze ve gençse, yemeğe belirgin bir soluk pembe renk veren pembe renkli uçları olmalıdır.

Salamura işlemi, suda kısa süre kaynatılan, süzülen ve sonra kurutulan ince zencefil dilimleri ile başlar. Dilimler daha sonra kavanozlarda, pirinç sirkesi, tuz ve şekerle yapılan kaynatılmış bir karışımına batırılır. Gari birkaç gün sonra tüketilebilir ve uygun şekilde saklanırsa nispeten uzun bir raf ömrüne sahiptir.

Tipik olarak farklı suşi ve sashimi çeşitlerinin yanında damak temizleyici olarak kullanılsa da, diğer Japon yemeklerine de dahil edilebilir. İster bir meze olarak sunulsun, ister suşi ile tüketilsin, ister aburaage olarak bilinen derin yağda kızartılmış tofu içinde servis edilsin, gari her yemeğe ferahlatıcı ve dengeli bir tat verir.

Bu eşsiz Japon ürünü evde kolayca hazırlanır, ancak aynı zamanda dünya çapında çok sayıda uluslararası marketlerde de mevcuttur.