Matsumaezuke (Japonya)

Matsumaezuke

Matsumaezuke, ince kuru kalamar ve konbu yosunu dilimleri, doğranmış ringa balığı yumurtası ve julienned havuçtan oluşan bir Japon turşusudur. Malzemeler, açık kehribar rengine dönene ve tüm tatları emene kadar sake, soya sosu ve mirin karışımı içinde turşu haline getirilir.

Bu geleneksel turşu, Matsumae’de ortaya çıkmıştır, ancak bugün ülke genelinde hafif bir atıştırmalık, çeşni veya garnitür olarak yenmektedir.

Matsumaezuke Tarifi

Matsumaezuke İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

200 gram ince kuru kalamar dilimleri
50 gram konbu yosunu dilimleri
100 gram doğranmış ringa balığı yumurtası (kazayağı olarak da bilinir)
1 adet havuç, jülyen doğranmış
1 su bardağı sake
1/4 su bardağı soya sosu
1/4 su bardağı mirin (tatlı pirinç şarabı)

Matsumaezuke Nasıl Yapılır

Bir tencereye sake, soya sosu ve mirini ekleyin. Karışımı orta ateşte ısınana kadar karıştırın.

Isınan karışımın içine kuru kalamar dilimlerini, konbu yosunu dilimlerini, doğranmış ringa balığı yumurtasını ve jülyen doğranmış havucu ekleyin.

Karışımı 2-3 dakika kaynatın ve ardından ocaktan alın.

Karışımı soğuması için bir kenara bırakın. Oda sıcaklığına geldiğinde kavanozlara veya turşuluk bir kabın içine aktarın.

Kavanozları sıkıca kapatın ve buzdolabında en az 24 saat, tercihen 2-3 gün bekletin.

Servis yapmadan önce turşuları buzdolabından çıkarın ve soğuk olarak servis edin. Dilimlenmiş taze turşu, garnitür veya atıştırmalık olarak servis yapabilirsiniz.

Matsumaezuke, Japon mutfağının bir parçası olarak sushi, sashimi, pirinç tabakları veya donburi gibi çeşitli yemeklerin yanında sunulabilir. Geleneksel bir Japon lezzetiyle deneyimli bir atıştırmalık için bu tarifi deneyebilirsiniz.