Nattō (Japonya)

Nattō

Nattō, fermente soya fasulyesinden oluşan alışılmadık bir Japon yemeğidir. Fermentasyon süreci zaman alıcıdır, ancak sadece ıslatılmış soya fasulyesi ve Japonya’da natt kin-kin olarak bilinen Bacillus subtilis bakterisi kullandığı için oldukça basittir.

Nihai ürünler, çekirdekleri bir arada tutan yapışkan iplerle birleştirilmiş benzersiz bir sıkı çekirdek dokusu ile sonuçlanır. Kuvvetli bir şekilde karıştırılırsa, yemek daha viskoz hale gelir ve benzersiz bir yemek deneyimi yaratır. Fermantasyon yoluyla üretildiğinden, nattō, genellikle güçlü, aromatik bir peynirinkine kıyasla keskin, kendine özgü bir kokuya sahiptir.

Çeşitliliğe bağlı olarak hafif isli bir tada sahip olabilir. Başlangıçta, bu alışılmadık Japon ürünü, soya fasulyesinin doğal olarak bakteri üreten pirinç samanlarında saklanmasıyla üretildi. Günümüzde genellikle kontrollü ortamlarda fabrikada üretilmekte, daha sonra süpermarketlerde paketlenmiş kaplarda satılmaktadır.

Nattō özellikle Doğu Japonya’da popülerdir ve nadiren ülkenin batı tarafında bulunur. Japonlar bunu geleneksel Japon tarzı kahvaltıya dahil etmeyi tercih ediyorlar, burada nattō genellikle pilavın üzerine konuluyor, buna balık ürünleri, miso çorbası ve tofu eşlik ediyor.

Tek başına yemek olarak yenildiğinde, nattō genellikle dilimlenmiş taze soğanla doldurulur. Dükkanlardan satın alınan paketler genellikle daha sonra fasulyeyle karıştırılan pıhtılaşmış sos, hardal veya soya sosu içerir.

Kendine özgü kokusuna ve benzersiz dokusuna rağmen, bu eski Japon yemeğinin sağlığa sayısız faydası vardır ve Japonya içinde ve dışında popülaritesi artmaktadır.