Chow Mein (Çin)

Chow Mein

Yemek tarihçileri, ilk chow mein’i kimin ve ne zaman yaptığı konusunda gerçekten hemfikir olmasa da, adı Mandarin chǎomiàn ve Taishanese chāu-mèing’den gelen bu tava kızartma yemeği muhtemelen Kuzey Çin’den çıkmıştı.

Çin’de bölgesel mutfaklar kadar çok çeşitte chow mein olmasına rağmen, hazırlama yöntemi temelde aynıdır. Erişte, dışı çıtır, ortası yumuşak olana kadar kızartılır ve ardından, genellikle pirinç şarabı ile tatlandırılan klasik bir tavada kızartma sosuna kıyılmış et parçalarıyla (tavuk, domuz eti, sığır eti veya deniz ürünleri) atılır.

Son olarak üzerine lahana, kereviz, soğan, mantar veya fasulye filizi ile servis edilir. Amerika Birleşik Devletleri’ne 1850’lerde Çinli göçmenler tarafından getirilen chow mein, Amerikalıların, bir Çin-Amerikan yemeği olan chop suey’i çok beğenmelerinden kısa bir süre sonra çok sayıda Çin restoranının menülerinde boy gösterdi.

Kısa süre sonra, chow mein, diğer pek çok yemek gibi, batı damak zevkini kazanması için yoğun bir şekilde Amerikanlaştırıldı. Zamanla, otantik Çin yemeği mein ile çok az benzerlik gösteren, kalın sosla boğulmuş derin yağda kızartılmış yumurtalı erişte ile bir et yemeği haline geldi.

Bununla birlikte, yavaş yavaş tersine dönen mutfak trendleri ile insanlar günümüzde daha geleneksel tariflere yöneliyor.