Ramen Çorbası (Japonya)

Ramen

Ramen, Japonya’da ilk kez 1910’da Çinli aşçıların erişteleri tuzlu bir et suyuyla birleştirmesiyle ortaya çıkan bir erişte çorbasıdır. Bu kıvırcık erişteler parlak sarı renkteydi ve o sırada hazırlanan Japon eriştelerinden daha elastikti. Hamur, kansui adı verilen sodyum karbonat katkılı bir maden suyu ile yoğrulmuştu.

1958’de adı Çince lamian (çekilmiş erişte) kelimesinin telaffuzundan türetildi ve aynı yıl Nissin Foods, Chickin Ramen adlı tavuk aromalı bir et suyuyla eriştelerin ilk anlık versiyonunu üretti.

Kısa süre sonra yemek dünya çapında bilinmeye başlandı. Ramen al dente pişirilmeli ve henüz sıcakken çabuk yenmelidir. Çok yumuşak olma eğiliminde oldukları için erişteleri et suyunda çok uzun süre bekletmek önerilmez.

Yemek, genellikle hayvan kemikleri veya soğan, sarımsak, zencefil, pırasa ve mantarla karıştırılmış kurutulmuş deniz ürünleri kullanılarak yapılan et suyunun opaklığına ve ağırlığına bağlı olarak kotteri (zengin) veya assari/paitan (hafif) olabilir.

En ünlü iki ramen türü, tonkotsu adı verilen haşlanmış domuz kemiği suyu ile hazırlanan Kyushu ramen ve kırmızı miso adı verilen geleneksel bir baharatla yapılan Hokkaido ramenidir.

Ramen Noodle Çorbası Tarifi

Ramen Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

700 ml tavuk suyu
3 diş sarımsak,
4 yemek kaşığı soya sosu
1 tatlı kaşığı Worcestershire sosu
Başparmak büyüklüğünde zencefil parçası, dilimlenmiş
½ çay kaşığı Çin beş baharatı
Bir tutam biber tozu
1 tatlı kaşığı beyaz şeker (isteğe bağlı)
375 gr ramen eriştesi
400 gr dilimlenmiş domuz veya tavuk göğsü
2 çay kaşığı susam yağı

Garnitür
100 gr bebek ıspanak
4 yemek kaşığı mısır
4 haşlanmış yumurta, soyulmuş ve yarıya
1 yaprak kurutulmuş nori, ince kıyılmış
Dilimlenmiş yeşil soğan veya arpacık
Susam

Ramen Çorbası Nasıl Yapılır

700 ml tavuk suyu, 3 diş sarımsağı, 4 yemek kaşığı soya sosu, 1 çay kaşığı Worcestershire sosu, dilimlenmiş başparmak büyüklüğünde zencefil, ½ çay kaşığı Çin beş baharatı, bir tutam kırmızı biber ve 300 ml suyu büyük bir tencerede karıştırın, kaynatın, ardından ısıyı azaltın ve 5 dakika pişirin.

Stoku tadın – beğeninize göre daha tatlı veya daha tuzlu hale getirmek için 1 çay kaşığı beyaz şeker veya biraz daha soya sosu ekleyin.

Paket talimatlarını izleyerek 375 gr ramen eriştesini pişirin, ardından süzün ve bir kenara koyun.

400 gr pişmiş domuz veya tavuğu dilimleyin, 2 çay kaşığı susam yağında rengi dönene kadar kızartın, sonra kenara alın.

Erişteleri dört kase arasında bölün. Her birinin üzerine çeyrek et, 25 gr ıspanak, 1 yemek kaşığı mısır ve iki yarım haşlanmış yumurta koyun.

Stoku temiz bir tavaya süzün, ardından bir kez daha kaynatın.

Stoku kaseler arasında bölün, ardından 1 adet kıyılmış nori yaprağı, dilimlenmiş taze soğan veya arpacık ve bir tutam susam serpin. Servis yapmadan önce ıspanağın hafifçe solmasına izin verin.