Ramen (Japonya)

Ramen

Ramen, Japonya’da ilk kez 1910’da Çinli aşçıların erişteleri tuzlu bir et suyuyla birleştirmesiyle ortaya çıkan bir erişte çorbasıdır. Bu kıvırcık erişteler parlak sarı renkteydi ve o sırada hazırlanan Japon eriştelerinden daha elastikti. Hamur, kansui adı verilen sodyum karbonat katkılı bir maden suyu ile yoğrulmuştu.

1958’de adı Çince lamian (çekilmiş erişte) kelimesinin telaffuzundan türetildi ve aynı yıl Nissin Foods, Chickin Ramen adlı tavuk aromalı bir et suyuyla eriştelerin ilk anlık versiyonunu üretti.

Kısa süre sonra yemek dünya çapında bilinmeye başlandı. Ramen al dente pişirilmeli ve henüz sıcakken çabuk yenmelidir. Çok yumuşak olma eğiliminde oldukları için erişteleri et suyunda çok uzun süre bekletmek önerilmez.

Yemek, genellikle hayvan kemikleri veya soğan, sarımsak, zencefil, pırasa ve mantarla karıştırılmış kurutulmuş deniz ürünleri kullanılarak yapılan et suyunun opaklığına ve ağırlığına bağlı olarak kotteri (zengin) veya assari / paitan (hafif) olabilir.

En ünlü iki ramen türü, tonkotsu adı verilen haşlanmış domuz kemiği suyu ile hazırlanan Kyushu ramen ve kırmızı miso adı verilen geleneksel bir baharatla yapılan Hokkaido ramenidir.