Yakisoba (Japonya)

Yakisoba

Yakisoba, Japon usulü kızarmış erişte çeşididir. Çin versiyonu olan chow mein genellikle çeşitli et ve sebzelerle karıştırılır. Japon favorileri genellikle domuz eti, lahana, soğan ve havuçtur. Yemekte kullanılan en yaygın erişte çeşitleri ramen erişte (buğday unu ile yapılan) veya soba eriştesidir (karabuğday ile yapılan).

Yemeğin adını soba eriştesi vermesine rağmen, ramen çeşidi hala yakisobada kullanılan en yaygın türdür. Et ve sebzeler karıştırıldığında ve erişte tamamen pişirildiğinde, yemeği tamamlamak için kalın Worcestershire sosuna benzer özel bir yakisoba sosu eklenir.

Yakisoba eriştesi Japonya’nın her yerinde yenir, restoranlarda veya geleneksel yemek tezgahlarında bulunabilirler,  aynı zamanda genellikle evde de hazırlanırlar. Japonya’da çok sayıda yakisoba eriştesi çeşidi vardır ve her restoran, satıcı veya ailenin kendine özgü yakisoba tarifi vardır.

Tipik olarak erişte, kurutulmuş balık, mayonez, zencefil turşusu ve öğütülmüş deniz yosunu gibi farklı çeşnilerin yanında bir tabakta servis edilir. Ara sıra, özel bir çörek içinde servis edildiklerinde ve zencefil turşusu ve özel Japon mayoneziyle süslendiklerinde sandviç şeklinde gelirler.