Dan Dan Noodles (Çin)

Dan Dan Noodles

Geleneksel dan dan noodle Çin mutfağının gerçek bir klasiğidir. Yemeğin yıldızı, erişte ile birlikte servis edilen baharatlı bir sostur. Acı biber yağı, konserve sebzeler, Sichuan biberi ve bazen susam veya fıstık ezmesi ile yapılan sos, acı ve karmaşık tatlarla karakterizedir.

Yaygın olarak domuz eti veya sığır eti de dahil edilir, ancak esas olarak garnitür görevi görür. Çin’de çeşitler çok az farklılık gösterir, ancak dünya çapında geleneksel dan dan noodle daha yumuşak batı damak tadına göre ayarlanmıştır ve önemli ölçüde daha az baharat kullanır.

Çanak Sichuan eyaletinden geliyor ve hala bölgedeki en yaygın yemeklerden biri. Adı, eriştelerin başlangıçta Sichuan vatandaşlarına sunulma şeklinden geliyor ve yemeği şehrin sokaklarında taşımak için kullanılan omuzlarda taşınan bambu direğe atıfta bulunuyor.

Bugün, yemek genellikle restoranlarda servis ediliyor, ancak yine de aynı derecede çekici ve orijinal lezzetleri koruyor. Hem sıcak hem de soğuk olarak yenir, dan dan noodle genellikle daha küçük porsiyonlarda, meze, ana yemek ve başlangıç olarak servis edilir.

Tipik garnitürler arasında dilimlenmiş taze soğan, doğranmış fıstık veya susam bulunur.