Wonton Noodles (Çin)

Wonton Noodles

Wonton noodles, Güneydoğu Asya’da bulunan birçok bölgesel çeşidi olan popüler bir canton noodle yemeğidir. Geleneksel olarak, çiğ yumurta eriştesi ve wonton içerir ve lezzetli bir tavuk, domuz eti veya deniz ürünleri suyunda bir araya getirilir ve servis edilir.

Hamur genellikle, susam yağı, soya sosu ve rendelenmiş zencefil ile hafifçe tatlandırılmış, kıyılmış domuz eti ve karides kombinasyonu ile doldurulur. İnce yumurtalı erişte, yemeğin birçok versiyonunda bulunan en yaygın çeşittir. Garnitür seçimi bölgeye özgüdür ve wonton noodle’ın bulunduğu belirli bölgenin ortak mutfak geleneklerinden etkilenir.

Geleneksel canton versiyonu, tipik olarak, birleştirilmiş çorbanın üzerine serpilmiş dilimlenmiş frenk soğanı ve yeşil soğan ile servis edilir. Malezya, Singapur ve Tayland’da, genellikle çorbanın üzerine yerleştirilen ızgara domuz eti dilimleri en yaygın olanıdır.

Malezya versiyonları geanellikle yeşil yapraklı sebzelerin eklenmesiyle uyarlanır ve standart bir çeşni olarak turşu yeşil biber kullanır. Yemek ayrıca kuru formda da yaygın olarak popülerdir; eriştelerin süzüldüğü ve hamur, et ve sebzelerin yanında servis edildiği, kokulu et suyu ise yanında servis edilir.

İster temiz ve orijinal bir canton çeşidi olarak isterse diğer Asya ülkelerinde bulunan daha besleyici bir versiyon olarak tercih ediliyor olsun, wonton noodle, Çin ve Asya mutfağının temelini oluşturan klasik yemeklerden biridir.