Curry Laksa (Singapur)

Curry laksa, Malezya (curry mee), Singapur ve Endonezya’da yaygın olarak yenen baharatlı bir noodle çorbasıdır. Hint, Çin ve Güneydoğu Asya mutfak geleneklerinden etkilenen gerçek bir füzyon yemeğidir. Güneydoğu Asya’nın özlü erişte çorbaları olan laksa’nın sayısız çeşidinden biridir.

Curry laksa, Singapur’da genellikle sadece laksa olarak anılan favori çeşittir. Bu kremsi yemeğin temeli, sıradışı tatlı ve baharatlı sosu oluşturan köri ve hindistancevizi sütü ile yapılır. Köriye çok benzese de, laksa sosu genellikle çok daha incedir, ancak yine de güçlü ve zengin bir tada sahiptir.

Geleneksel olarak, ince pirinç eriştesi körili laksa için kullanılır ve tüketimi kolaylaştırmak için genellikle daha küçük parçalara bölünür. Diğer malzemeler arasında tofu topları, karidesler ve balık köftesi bulunur. Körili laksa’nın en geleneksel versiyonları aynı zamanda çok sıra dışı bir içerik olan midye içerir.

Servis yapmadan önce, yemek bir parça geleneksel biber sosu ve doğranmış kişniş yaprakları ile tatlandırılır. Singapur’da, en yaygın sokak yemeğidir ve birçok satıcı, imza yemeği olarak curry laksa hazırlar.