Hiyashi Chūka (Japonya)

Hiyashi Chūka

Hiyashi chūka, soğuk, soluk sarı ramen erişteleri ile soğutulmuş dara sosu, kızarmış yumurta, salatalık turşusu ve ince dilimlenmiş jambon gibi çeşitli soslardan oluşan bir Japon yemeğidir. Yemeğin adı tam anlamıyla soğutulmuş Çin yemeğine çevrilebilir.

Şimdi Japonya’da yaz aylarında temel bir yemek olan hiyashi chūka, yaklaşık 80 yıl önce Sendai’de mütevazı bir yemek olarak başladı. Başlangıçta Japon, Çin ve Batı mutfağının bir karışımıydı, ancak ne Japonya ne de Çin yemeğin kendilerine ait olduğunu iddia etmiyor. Hiyashi chūka, marketlerde önceden paketlenmiş olarak satın alınabilmesine rağmen, dikkatli düzenlemesi ve sunumu ile karakterizedir.

Salatalık, jambon ve kızarmış yumurtanın yanı sıra, diğer malzemeler havuç, domates, zencefil ve fasulye filizlerini içerebilir. Hiyashi chūka genellikle yıl boyunca mevcut olmadığından, tüketiciler yemeği restoranlarda gördükten sonra, yazın başladığından emin olurlar.

Hiyashi Chūka Tarifi

Hiyashi Chūka İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

Chūka Soba:

4 porsiyon Chūka Soba (ince çin eriştesi)

Garnitürler:

1 salatalık, ince dilimlenmiş
2 domates, ince dilimlenmiş
2 haşlanmış yumurta, dilimlenmiş
200 gr haşlanmış tavuk göğsü, ince dilimlenmiş
4 yemek kaşığı kıyılmış yeşil soğan

Sos:

6 yemek kaşığı soya sosu
4 yemek kaşığı sirke
2 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı susam yağı
4 yemek kaşığı su

Hiyashi Chūka Nasıl Yapılır

Erişteleri paketin üzerindeki talimatlara göre haşlayın. Erişteleri süzün ve soğuk suyla durulayın. Daha sonra buzlu suya batırın ve tamamen soğumasını sağlayın.

Sos malzemelerini bir kasede karıştırın. Şekeri tamamen çözene kadar karıştırın.

Erişteleri süzün ve 4 adet servis tabağına ayırın. Üstlerine dilimlenmiş salatalık, domates, yumurta ve tavuk parçalarını ekleyin.

Her bir tabağa sosu ekleyin ve üstünü yeşil soğan ile süsleyin.

Hiyashi Chūka’nız hazır! Bu yemeği hemen servis edin ve tadını çıkarın.

Not: Bu tarifi sevdiyseniz, farklı garnitürlerle denemeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, haşlanmış karides, dilimlenmiş şeftali, veya taze mısır gibi.