Khao Soi (Tayland)

Kuzey Tayland’a özgü bir yemek olan khao soi, gerçekten muhteşem bir yemek oluşturmak için çok sayıda bölgesel etkinin birleştirildiği lezzetli bir hindistancevizi çorbasıdır. Çorbanın tabanı, hindistan cevizi sütü ve kırmızı köri ezmesini birleştiren hafif baharatlı bir et suyudur.

Et suyu, yassı yumurtalı erişte ve genellikle tavuk, sığır eti ve domuz eti içeren çeşitli etlerle servis edilir. Üzerine bir avuç çıtır kızarmış erişte ve doğranmış kişniş eklenir. Yemek, genellikle taze limon, lahana turşusu, arpacık soğanı ve acı biber gibi çeşitli eşlikler ile servis edilir.

Yemeğin ülkenin kuzeyinden çıkmasına rağmen, bu ünlü erişte çorbasının nasıl ve ne zaman yaratıldığı hala tam olarak belli değildir. En olası teori, khao soi’nin Yunnan bölgesinden Myanmar, Tayland ve Laos’a seyahat eden Çinli Müslümanların etkisi altında ortaya çıkan bir füzyon yemeği olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca çorbanın, pirinç eriştesi ile yapılan, aynı zamanda öncelikle khao soi’de kullanılan ve daha sonra daha geleneksel yumurtalı eriştelerle değiştirilen eski bir Myanmarese hindistan cevizi çorbası çeşidi olduğuna inanılıyor. Kafa karıştırıcı kökeni ne olursa olsun, bugün bu lezzetli çorba, bölgedeki çok sayıda lokanta ve restoranda bulunan, yerli halk arasında yeri doldurulamaz ve turistler arasında favori bir yemeği temsil eden, Kuzey Tayland’ın gerçek bir ürünüdür.

Khao soi, komşu Laos’ta da popülerdir. Bununla birlikte, Lao versiyonu başka malzemeler kullanır ve Taylandlı muadilinden biraz farklıdır.