Liangfen (Çin)

Liangfen, Sichuan ve Qinghai’de de sıklıkla tüketilen, çeşitli garnitürlerle süslenmiş tuzlu, baharatlı bir sosta, nişasta jölesi dilimleri veya şeritlerinden oluşan popüler bir kuzey Çin yemeğidir. Jöle, ağırlıklı olarak maş fasulyesi nişastasından yapılır, ancak bezelye nişastası, tatlı patates nişastası ve buğday nişastası da tariflerde yaygındır.

Sos tipik olarak soya sosu, sirke, kıyılmış sarımsak, zencefil, susam ezmesi ve kırmızı biber yağı içerir, yer fıstığı, daikon turp ve havuç şeritleri de sıklıkla kullanılır. Yemek, çoğunlukla yazın soğuk olarak servis edilir, ancak aynı zamanda tavada da kızartılabilir.

Liangfen’i bu kadar favori yapan şey, doku ve tatların dengesidir. Soğuk jölenin yumuşaklığı ve pürüzsüzlüğü, baharatlı sos ve garnitürlere karşı mükemmel bir panzehirdir. Geleneksel versiyonun yanı sıra, Sichuan’dan chuan bei liangfen, Yunnan eyaletinden nohutla yapılan jidou liangfen ve Chengdu ve Chongqing’den yakın zamanda icat edilmiş, baharatlı shangxin liangfen de var.

Liangfen Çince olmasına rağmen, benzer türden yemekler Kore, Japonya ve Tibet’te de bulunabilir.