Cup Noodles (Japonya)

Cup Noodles

Cup noodle, strafor bir kapta erişte ve baharatlardan oluşan bir buluş olan Japon mutfak mirasının önemli bir parçasıdır. Sadece sıcak su eklemek gerekir ve lezzetli atıştırmalık birkaç dakika içinde hazır olur.

Cup noodle’lar 25 Ağustos 1958’de hazır erişteleriyle tüm dünyada tanınan Nissin Foods şirketinin de kurucusu olan Tayvanlı Japon işadamı Momofuku Ando tarafından icat edildi. Ando, ​​II. Dünya Savaşı sonrası dönemdeki yiyecek kıtlığından ilham aldığı için kitleleri doyurmak istedi.

İlk cup noodle tavukla tatlandırıldı, Chikin Ramen adı altında satıldı ve kısa süre sonra Japonya’da temel bir ürün haline geldi. 1970’lerde Ando, ​​meşgul insanların hareket halindeyken yemek yemeleri için ramen yaratarak işini Amerika Birleşik Devletleri’ne genişletti.

Bugün, ticari markalı erişteler, patates püresi, kimchi, tom yam tavuk ve panipuri gibi çeşitli tatlarda gelen bir çorbadan çok daha fazlası sloganı altında satılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde cup noodle üniversite nüfusu arasında büyük bir hit oldu ve Ando, ​​Soichi Noguchi adlı bir Japon astronot için Space Ram’ı yarattı, bu noodle Discovery uzay mekiğinde, uzaydayken tüketildi.