Assam Laksa (Malezya)

Assam laksa, geleneksel Malezya balık bazlı ekşi erişte çorbasıdır. Güneydoğu Asya’da yaygın olarak bulunan çok sayıdaki laksa çeşidinden biridir. Yemek, pirinç eriştesi, kıyılmış balık ve dilimlenmiş sebzelerden, en çok salatalık, soğan ve maruldan oluşur.

Yemeğin baharatlanması için cömertçe kullanılan ekşi içerik olan demirhindi ile ilişkilendirilen belirgin bir tada sahiptir. Yemeğin tam olarak nereden geldiği bilinmemekle birlikte, yemeği mevcut malzemelerden bir araya getiren yerel balıkçılar arasında Malezya’nın kıyı bölgelerinde ortaya çıktığına inanılıyor.

Tarih boyunca, yemek bugün bildiğimiz assam laksa‘ya dönüştü. Menşei ne olursa olsun, günümüzde Malezya’nın Penang bölgesinin imza yemeğidir. Bölgede bulunan en ünlü sokak yemeklerinden biridir ve hem yerli halkın hem de turistlerin gözdesidir.

Penang’da, sokak satıcıları sabahın erken saatlerinden akşam geç saatlere kadar assam laksa hazırlıyor. Geleneksel olarak, yemek koyu ve zengin bir Malezya tarzı karides ezmesi olan hae ko ile servis edilmelidir.