Kalguksu (Güney Kore)

Kalguksu, birçok Güney Koreli’nin favori yaz yemeğidir ve genellikle yağmurlu mevsimlerde ve rüzgarlı yaz günlerinde servis edilir. Genellikle kabuklu deniz ürünleri, kurutulmuş ançuez ve yosunla yapılan bir et suyunda el yapımı buğday unu ve yumurtalı eriştelerden oluşur.

Erişteler bıçakla kesildiği için yemeğe tam anlamıyla bıçaklı erişte anlamına gelen kalguksu adı verilir. Deniz mahsulleri kalguksu en popüler çeşit olmasına rağmen, baharatlı (jjanppong kalguksu), tavuk (dak kalguksu) ve mantarlı kalguksu (beodeot kalguksu) gibi başka kalguksu çeşitleri de vardır.

Tipik olarak kalguksu, kimchi veya arpa gibi garnitürler ile birlikte lahana ve soya fasulyesi salçası ile servis edilir. Kalguksu, Joseon Hanedanlığı döneminde ortaya çıktı ve yemeğin ilk tarifi, 1670’te Lady Jang tarafından yazılan Eumsik Dimibang adlı eski bir yemek kitabında bulundu.

Kalguksu geleneksel olarak arpa ve buğdayın hasat edildiği Yudu tatilinde tüketilirdi. Uzun ömür, erdem ve sağlık belirtisi olarak bir çocuğun ilk doğum gününde yemek servisi yapmak da bir gelenekti, ancak bugün kalguksu ucuz, doyurucu ve besleyici bir yemek olarak herkes tarafından beğeniliyor.