Over Bridge Rice Noodles (Çin)

Over bridge rice noodles, Yunnan mutfağının spesiyalitesi olan pirinç erişte çorbasıdır. Parçalara bölündüğünde çorba, tavuk çorbası, pirinç eriştesi, dilimlenmiş et ve sebzelerin yanı sıra süslemek ve baharatlamak için kullanılan bazı ek bileşenlerden oluşur.

Yemek, 100 yıl önce Mengzi şehrinden geldi. Bu çorbanın özelliği, hazırlanma şeklidir; bir kase sıcak çorba, bir kase pirinç eriştesi ve dilimlenmiş malzemelerle bir tabak, tabağın birleştirilip pişirildiği masaya getirilir.

Malzemeler etten başlayarak tek tek eklenir. Daha sonra bıldırcın yumurtası, kalamar ve tofu, ardından sebzeler, genellikle sadece Çin lahanası, Çin mantarları ve otlar gelir. Pirinç erişteleri sona saklanır ve bitmiş çorba ayrı kaselere bölünür.

Çorbanın biraz yumuşak olabileceği göz önüne alındığında, tadı soya sosu, sirke, salamura sebzeler ve acı biber sosu ile kişisel tercihinize göre ayarlanabilir. Pirinç eriştesi çorbası genellikle restoranlarda servis edilir ve sokak satıcıları tarafından satılır, ancak fiyatı malzeme sayısına göre belirlenir – ne kadar fazlaysa o kadar pahalıdır.