Zaru Soba (Japonya)

Bu soğuk erişte yemeği, yanında mentsuyu veya tsuyu sosu ile servis edilen karabuğday (soba) eriştelerinden oluşan basit bir Japon klasiğidir. Erişte pişirilir ve soğutulur ve genellikle sake, mirin, soya sosu ve kuru palamut gevreğini birleştiren sosa batırılmalıdır.

Yemek, eriştelerin geleneksel olarak servis edildiği bir bambu süzgecinden dolayı zaru olarak adlandırılır. Hafif ve basit olduğu için, zaru soba Japonya’da bir yaz yemeğidir. Yemek bazen dilimlenmiş soğan ile süslenir, ancak her zaman rendelenmiş nori yosun tabakaları ile bitirilir.

Zaru Soba Tarifi

Zaru Soba İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

320 gr soba noodle (buckwheat noodle)
Nori yosunu, ince doğranmış
Yeşil soğan, ince doğranmış
Wasabi

Tsuyu Sosu İçin:

1 su bardağı dashi suyu
1/3 su bardağı soya sosu
1/3 su bardağı mirin

Zaru Soba Nasıl Yapılır

İlk olarak Tsuyu sosunu hazırlayın. Küçük bir tencereye dashi suyu, soya sosu ve mirini ekleyin. Orta ateşte kaynatın ve birkaç dakika pişirin. Sonra ateşten alın ve soğumaya bırakın.

Büyük bir tencerede bol suda soba noodle’ları pişirin. Paketin talimatlarına göre noodle’ları haşlayın ve ardından süzün.

Soba noodle’larını soğuk su altında iyice yıkayın. Bu, noodle’ların yapışmasını önler ve soğumasını sağlar.

Soba noodle’larını 4 tabağa veya bambu sepetlere ayırın. Üzerine doğranmış nori serpin.

Her tabağın yanına bir miktar Tsuyu sosu, doğranmış yeşil soğan ve wasabi koyun.

Servis yaparken, noodle’ları Tsuyu sosuna batırarak, yeşil soğan ve wasabi ile beraber yiyin.

Zaru Soba, özellikle sıcak yaz aylarında ferahlatıcı bir öğle ya da akşam yemeği için mükemmeldir. Ayrıca, noodle’ların soğuk servis edilmesi sayesinde önceden hazırlanabilir ve sonra tüketilebilir.