Ash Reshteh (İran)

Ash reshteh, reshteh eriştesi ile yapılan kalın bir İran çorbasıdır. Yemek, ülke genelinde yaygın olarak tüketilen daha geniş bir ash tabağı grubuna aittir. Reshteh eriştelerinin yanı sıra, diğer bileşenler yeşil yapraklı sebzeler ve mercimek ile birlikte fasulye, soğan ve nohut gibi çeşitli sebzeleri içerir.

Diğer birçok İran yemeği gibi, ash reshteh, kişniş, maydanoz, nane ve frenk soğanı gibi geleneksel İran otlarıyla cömertçe baharatlanır. Yemeğe alışılmadık ekşi tadını, yaygın bir İran süt ürünü olan peynir altı suyu veya kaşk verir.

Bu rahatlatıcı çorbanın İranlılar için sembolik de bir anlamı vardır, reshteh eriştelerinin serveti simgelediğine ve iyi şans getireceğine inanılıyor. Bu nedenle, ash reshteh, İran Yeni Yılı kutlamaları sırasında ortak bir yemektir ve genellikle önemli etkinliklerde servis edilir.

Bu doyurucu İran çorbası en iyi dinlenmeye bırakıldıktan sonra servis edilir. Genellikle kış mevsimi ile ilişkilendirilse de tüm yıl boyunca yenilebilir. Ash reshteh ayrıca Azerbaycan’da da yaygın olarak tüketilmektedir.