Soba Eriştesi (Japonya)

Soba, karabuğday için Japonca bir terim olmasına rağmen, kelime genellikle ince karabuğday eriştesini ifade eder. Erişte genellikle çok sayıda sıcak ve soğuk yemek için hazırlanır ve hem tren istasyonlarındaki fast food standlarında hem de pahalı restoranlarda tüketilebilir.

Soba genellikle yemek çubuklarıyla yenir ve Japonya’daki yaygın kültürün bir parçası olduğu için erişteleri höpürdeterek yemeniz önerilir. Soba yemek, şehrin her yerinde bugünün barları olarak kullanılan birkaç soba işletmesinin bulunduğu Edo dönemine kadar uzanıyor.

En basit soba yemeğine, soya bazlı bir sos olan tsuyu ile soğuk eriştelerin tüketildiği mori soba denir. Yılbaşı gecesi, toshikoshi soba geleneksel olarak uzun ömürlülüğün sembolü olarak tüketilir. En popüler soba yemekleri, diğerleri arasında kake soba, kitsune soba, tanuki soba ve tempura soba’dır.

Elbette, wanko soba (Iwate vilayet), ita soba (Yamagata vilayet), matcha soba (Uji) ve nishin soba (Kyoto vilayet) gibi bölgesel soba yemekleri de vardır. Çatlamayan ve dağılmayan saf karabuğday eriştesi hazırlamak için gerçek bir soba ustasının becerileri gerekir.

Japonlar, hamur yapmayı öğrenmenin bir yıl, nasıl yuvarlanacağını öğrenmek için bir yıl ve erişteyi düzgün bir şekilde kesmeyi öğrenmek için bir yıl gerektiğini söylerler.