Magret de Canard (Fransa)

Magret de canard, Fransız şef André Daguin’in ilk olarak biftek gibi bir magret hazırladığı ve orta pişmiş olarak servis ettiği 1950’lerin sonlarına dayanıyor. Et genellikle ince dilimlenmiş ve içi hafif pembe olarak servis edilir.

Göğüs eti genellikle Pekin ve Muscovy ördeği melezi olan mulard ördeğinden alınır. Bu cins ciğeri için yetiştirilir, bu nedenle göğüs eti diğer ördek türlerinden daha kalın ve daha lezzetlidir. 1960’ların ortalarında, The New York Times’ta Daguin’in uzmanlığını öven Amerikalı gazeteci Robert Daley sayesinde nadir bulunan ördek göğsü Amerika Birleşik Devletleri’nde son derece popüler hale geldi.

Fransa’da magret de canard, hem restoranlarda hem de evler yapılmaktadır.

Magret de Canard Tarifi

Magret de Canard İçin Gerekli Malzemeler

1 ördek göğsü
Tuz
Karabiber

Magret de Canard Nasıl Yapılır

Keskin bir bıçak kullanarak ördek göğsünün derili tarafına çizikler atın. Kesiklere kaba deniz tuzu ve karabiber sürün. Ördeği soğuk bir tavaya, derisi aşağı gelecek şekilde koyun ve tavanın altını açın (orta ısı). Tava ısınıp derisi cızırdamaya başlayınca ördeği 8 dakika pişirin. Yağ erimiş olacaktır, sonra kızartma tavasından alın.

Magret de canard’ı çevirin ve etli tarafı alta gelecek şekilde 4 dakika daha pişirin. Ördeği tavadan alın, alüminyum folyoya sarın ve dilimleyip servis yapmadan önce 10 dakika dinlendirin. İstediğiniz kalınlıkta dilimleyin.