Canard à L’orange (Fransa)

Canard à l’orange, (Portakallı ördek), bir ördeğin kızartıldıktan sonra şeker ve portakal suyu ile tatlandırılmış zengin bir kahverengi sosla servis edildiği geleneksel bir Fransız yemeğidir. Yemek tipik olarak Magret olarak bilinen bir ördeğin göğsü ile yapılır.

Bu tür ördeklerin göğsü biraz daha büyüktür, normal bir ördek göğsünün yaklaşık iki katı büyüklüğündedir. Ördeğin içi pembe kalacak şekilde pişirilmelidir ve beraberindeki sos kırmızı şarap sirkesi, portakal suyu, tavuk suyu ve şekerden oluşur. Yemek genellikle portakal parçaları ile süslenir.

Canard à l’orange’ın Fransa’ya Catherine de Medici (İtalyan asıllı Fransa Kraliçesi) tarafından getirildiğine inanılıyor. Bununla birlikte, yemeğin antik Orta Doğu’ya kadar uzandığını düşünenler de vardır, çünkü bu bölgedeki tipik yemekler genellikle etle meyveyi eşleştiriyor.

Canard à L’orange Tarifi

Canard à L’orange İçin Gerekli Malzemeler

4 ördek göğsü
2 büyük portakal
1 yemek kaşığı beyaz şarap sirkesi
1 tepeleme yemek kaşığı şeker
50 ml Büyük Marnier (Fransız likörü)
25 gr tuzsuz tereyağı, küp doğranmış
1 yemek kaşığı sade tereyağı

Canard à L’orange Nasıl Yapılır

Arıtılmış tereyağını büyük bir dökme demir tavada veya metal saplı kızartma tavasında ısıtın. Ördek göğsü büyük miktarda yağ yapacaktır, ancak az miktarda tereyağı kullanmak, onları tavaya ilk koyduğunuzda yapışmasını önleyecektir. Tereyağı deriye güzel bir altın rengi verir. Tavayı orta ila yüksek ısıya ayarlayın, ördek göğüslerini deri aşağı gelecek şekilde yerleştirin. Tavayı ara sıra karıştırarak eşit renk almasını sağlayın, deri eşit derecede koyu altın kahverengi olana kadar yaklaşık 10 dakika pişirin. Göğüsleri ters çevirin ve tavayı yaklaşık 200 ºC’de önceden ısıtılmış bir fırına koyun. Yaklaşık 10 dakika, onları az pişmiş güzel bir pembe orta derecede pişirecektir.

Tavadan çıkarın ve sosu yaparken sıcak kalması için çift kat folyo ve kalın bir bezle örterek dinlenmeye bırakın.

Portakalların kabuğunu jülyen şeritler halinde soyun ve bir kenara koyun, ardından portakalların suyunu sıkın. Tavadaki yağı alın ve sirke ile parlatın, ardından şekeri ekleyin. Kaynamaya bırakın ve hafifçe karamelize olmasına izin verin. Bu, tavanın yüksek sıcaklığı nedeniyle oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Portakalların suyunu ve ardından jülyen kestiğiniz kabukları ekleyin. Sos koyulaşmaya başlayacaktır. Bu olurken Grand Marnier’i dökün. Alkol kaynadıktan sonra, birkaç saniye sonra, sosu kalın, parlak bir kıvamda bitirmek için tereyağını birer birer ekleyin.

Her bir göğsü 1 cm’lik parçalar halinde dilimleyin, üstüne bol miktarda sos koyarak tabağa yerleştirin.