Canard Aux Cerises (Fransa)

Canard aux cerises, ana malzemeler olarak ördek ve vişne ile yapılan geleneksel bir Fransız yemeğidir. Diğer bileşenler arasında havuç, soğan, ördek yağı (veya domuz yağı), beyaz şarap, çeşniler, defne yaprağı, maydanoz, kereviz ve kekik gibi aromatik bitkiler bulunur.

Ördek, havuç ve soğanla birlikte çok kısık ateşte yağda kızartılır. Şarap, şifalı otlar ve baharatlar tencereye eklenir, ardından ördek tamamen suyla kaplanıncaya kadar su eklenir. Et yumuşayana kadar pişirilir ve daha sonra ördek çıkarılır, yağı ve suları süzülür, ardından vişnelerle birlikte tencereye geri konur.

Servis yapmadan önce ördek kesilir, sos ve vişne etin üzerine dökülür.

Canard Aux Cerises Tarifi

Canard Aux Cerises İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

Yaklaşık 900 gr taze vişne veya 1 su bardağı (175 gr) kuru vişne
Yaklaşık 2,5 kg ağırlığında bir ördek
1 havuç, soyulmuş ve büyük parçalar halinde kesilmiş
1 soğan
Ördek yağı veya taze zeytinyağı
375 ml beyaz şarap
Bir demet ot: 1 defne yaprağı, birkaç taze maydanoz dalı, yapraklı kereviz sapının bir bölümü ve birkaç dal kekik, birbirine bağlanmış.
Tuz ve karabiber
1 ila 2 yemek kaşığı şeker

Canard Aux Cerises Nasıl Yapılır

Vişneleri, eğer kuruysa, üzerini örtecek kadar sıcak suda bekletin ve bir kenara koyun. Sadece ördeği alacak kadar büyük ve sıkıca kapanan bir kapağa sahip ağır bir tencerede, orta ateşte yağda ördek, havuç ve soğanı yavaşça ve iyice kızartın, kapağı kapalı, her tarafını renklendirecek şekilde çevirerek, 1 saat kadar çok düşük ısı ile pişirin. Şarabı ekleyin, tencerenin altındaki kahverengi malzemeyi eritmek için kazıyın ve ardından ördeği neredeyse suya batıracak kadar su ekleyin. Bitki demetini ekleyin ve hafifçe tuzlayın (sos daha sonra konsantre olacaktır). Ördeği ara sıra çevirerek, etler iyice yumuşayana kadar (en az 1 saat) çok düşük bir ısıda pişirin.

Ördek pişince ılık bir tabağa alın ve havuç, soğan ve ot demetini atın. Kalan sulardan yağı dikkatlice alın ve ardından süzün ve tencereye geri koyun. Islatılmış kuru vişneleri süzün, kullanıyorsanız meyveleri bir kenara ayırın ve ıslatma suyunu tencereye ilave edin. Yüksek ısıda, kombine sıvıları yaklaşık 3/4 bardağa (175 ml) kadar azaltın. Vişneleri ekleyin ve ıslatılmış kuru vişneler için yaklaşık 3 dakika veya tazeler için 15 dakika veya daha fazla pişirin. Su verirlerse, sosu kalınlaştırmak için birkaç dakika daha kaynatın. Tadın ve gerektiği kadar tuz, karabiber ve şeker ekleyin. Her porsiyonun üzerine biraz vişne ve sos koyarak ördeği masada kesip servis edin. Vişnelerin çekirdekleri varsa yiyenlerinizi uyarın.