Canard Aux Cerises (Fransa)

Canard aux cerises, ana malzemeler olarak ördek ve vişne ile yapılan geleneksel bir Fransız yemeğidir. Diğer bileşenler arasında havuç, soğan, ördek yağı (veya domuz yağı), beyaz şarap, çeşniler, defne yaprağı, maydanoz, kereviz ve kekik gibi aromatik bitkiler bulunur.

Ördek, havuç ve soğanla birlikte çok kısık ateşte yağda kızartılır. Şarap, şifalı otlar ve baharatlar tencereye eklenir, ardından ördek tamamen suyla kaplanıncaya kadar su eklenir. Et yumuşayana kadar pişirilir ve daha sonra ördek çıkarılır, yağı ve suları süzülür, ardından vişnelerle birlikte tencereye geri konur.

Servis yapmadan önce ördek kesilir, sos ve vişne etin üzerine dökülür.

Canard Aux Cerises Tarifi

Canard Aux Cerises İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 adet ördek göğsü, derisi üzerinde
Tuz ve karabiber (zevkinize göre ayarlayın)
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1 yemek kaşığı tereyağı
1/2 su bardağı vişne likörü (vişne brandy veya vişne likörü kullanabilirsiniz)
1/2 su bardağı tavuk suyu
2 yemek kaşığı taze limon suyu
2 yemek kaşığı şeker
1 su bardağı taze veya donmuş çekirdeksiz vişne
Taze maydanoz (süslemek için)

Canard Aux Cerises Nasıl Yapılır

rdek göğsünün derisine bıçak yardımıyla hafifçe çizikler atın. Böylece yağın deri altına sızmasını sağlayarak kızartma işlemi sırasında derinin çıtır çıtır olmasını sağlayacaktır. Tuz ve karabiberle her iki tarafını da iyice ovun.

Geniş bir tavada sıvı yağı ve tereyağını orta-yüksek ateşte eritin. Ördek göğsünü deri tarafı aşağı gelecek şekilde tavaya koyun ve kısık ateşte yaklaşık 8-10 dakika kızartın. Daha sonra ördek göğsünü çevirin ve diğer tarafını da 8-10 dakika kızartın. Ördek göğsü, iç kısmının pembe kalmasına dikkat ederek pişirin. Pişen ördek göğsünü tavadan alın ve dinlenmesi için bir kenarda bekletin.

Aynı tavada vişne likörünü ekleyin ve yüksek ateşte kaynatın. Kaynar haldeyken tavuk suyunu, limon suyunu ve şekeri ekleyin. Karıştırarak sosu koyulaşana kadar yaklaşık 2-3 dakika pişirin.

Çekirdeksiz vişneleri sosun içine ekleyin ve birkaç dakika daha pişirin. Vişneler yumuşayıp sosla karışmalıdır.

Ördek göğsünü dilimleyin ve servis tabağına alın. Üzerine vişne sosunu dökün. Taze maydanoz yapraklarıyla süsleyin.

Sıcak olarak servis yapın. Yanında haşlanmış patates veya sezon sebzeleri ile birlikte sunabilirsiniz.

Afiyet olsun! Bu tarif, Fransız mutfağının geleneksel bir Canard aux Cerises tarifini temsil eder. Kızarmış ördek göğsü, lezzetli vişne sosuyla birleştiğinde mükemmel bir uyum sağlar. Taze maydanoz yapraklarıyla süsleyerek sunumunu tamamlayabilirsiniz. Yanında haşlanmış patates veya sezon sebzeleriyle birlikte servis ederek lezzetli bir öğün oluşturabilirsiniz.