Ebi Furai (Japonya)

Bu büyük karidesler tipik olarak yumurta batırılır, panko ile kaplanır ve sonra derin yağda kızartılır. En popüler yōshoku yemeklerinden biridir. 1860’lar ile 1900’lerin başları arasındaki Meiji Restorasyonu sırasında ortaya çıkan batı esintili Japon yemeklerindendir.

Ebi furai, ekmekli, derin yağda kızartılmış yiyeceklerin kategorisi olan kawari kategorisine girer ve aynı zamanda bu kızarmış karidesler Nagoya’nın imza yemeklerinden biri olduğu için, belirli bölgelerle ilişkili ünlü yiyecekler için Japonca bir terim olan bir meibutsu olarak kabul edilir.

Geleneksel olarak, ebi furai hazırlamak için kuruma ebi veya Japon kaplan karidesleri kullanılıyordu, ancak yetiştiriciliğindeki düşüş nedeniyle Nagoyanlar, siyah kaplan karideslerini ve hatta 30 cm uzunluğa kadar ulaşabilen ebi adlı Japon dikenli ıstakozunu kullanmaya başladılar.

Ebi furai genellikle rendelenmiş lahana ile servis edilir, limon dilimi ile süslenir ve tartar, hoisin veya Worcestershire sosu ile servis edilir. Ya alakart olarak sipariş edilir ya da Japon mutfağında yaygın olan tek porsiyon paket yemek olan bento kutusunda servis edilir ve bazı yerlerde bu lezzetli karides böreklerini ebi-sando (karidesli sandviç) ve ebi-dog (karides sosisli sandviç) olarak sunar.

Yemek sadece Nagoya’da değil, ülkenin her yerinde, hemen hemen tüm deniz ürünleri odaklı izakaya gastropubunda ve yōshoku yemekleri satan her restoranda kolayca bulunabilir.