Chivito (Uruguay)

Chivito, Urugay’dan gelen lezzetli bir sandviçtir. İspanyolcada küçük keçi anlamına gelen bir efsaneye göre, 1940’larda bir lokantadaki bir şeften kızarmış keçi hazırlaması isteniyordu, ancak bir keçi olmadığı için mutfakta sahip olduğu hemen hemen her şeyden bir sandviç yaptı ve chivito doğdu.

Sandviç churrasco (ızgara / kızarmış ve ince dilimlenmiş sığır eti), jambon, domuz pastırması, domates, marul, eritilmiş mozzarella ve kızarmış yumurta ile hazırlanır. Sandviç ekmeği, ciabatta gibi oldukça büyük olmalıdır.

İsteğe bağlı olarak üzerine zeytin, turşu ve pişmiş soğan eklenebilirken, popüler bir ketçap ve mayonez karışımı olan salsa golf mükemmel bir çeşni görevi görür. İçine doldurulmuş tüm malzemelerden dolayı oldukça uzun bir sandviçtir. İçindeki yüksek kaliteli, otla beslenen sığır eti malzemeleri nedeniyle birçok dünya şefi tarafından övülmektedir.

Chivito Tarifi

Chivito İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 adet sandviç ekmeği
4 ince dilim biftek
Tuz ve karabiber
4 yemek kaşığı zeytinyağı
4 dilim mozzarella peyniri
4 dilim domates
4 yaprak marul
4 yemek kaşığı mayonez
4 dilim bacon (isteğe bağlı)
4 adet yumurta (isteğe bağlı)

Chivito Nasıl Yapılır

Biftek dilimlerini tuz ve karabiberle tatlandırın.

Büyük bir tavada 2 yemek kaşığı zeytinyağı ısıtın ve biftekleri her iki tarafını da kızarana kadar pişirin.

Aynı tavada bacon dilimlerini kızartın ve bir kenara alın (isteğe bağlı).

Aynı tavada kalan yağda yumurtaları pişirin (isteğe bağlı).

Ekmek dilimlerini mayonezle sürün. Ekmeklerin üzerine marul, biftek dilimleri, mozzarella, domates dilimleri, bacon ve yumurta ekleyin.

Sandviçleri ikiye kesin ve hemen servis yapın.

Bu lezzetli Uruguay sandviçini yanında patates kızartması ile servis edebilirsiniz. Bu tarif, malzemeleri ve içeriği kendi damak zevkinize göre ayarlamaya oldukça uygundur. Diğer popüler içerikler arasında zeytin, kırmızı biber, soğan ve hamur işleri bulunur.