Bocadillo Serranito (İspanya)

Sevilla’dan gelen serranito, 1970’lere dayanan klasik bir bocadillo sandviç çeşididir. Sandviç tipik olarak ya bir viena andaluza (dikdörtgen, kabuklu bir ekmek rulosu) ya da bir molletten (yumuşak, rustik beyaz bir ekmek rulosu) oluşur; bunlar uzunlamasına ikiye kesilir ve kızarmış domuz bonfile dilimleri (lomo de cerdo) ve Serrano jambon (jamón Serrano), kızarmış yeşil biber şeritleri (genellikle İtalyan çeşidi) ve domates dilimleri.

Bazı versiyonlar ayrıca bir dilim tortilla veya Fransız omleti, marul, peynir veya çıtır kızarmış domuz pastırması dilimleri içerebilirken, diğerleri domuz bonfile yerine tavuk göğsü veya sığır eti kullanabilir. Sandviç, Sevilla’daki tapas barlarında büyük bir hit haline geldikten sonra, serranito adı kısa süre sonra patentini aldı ve José Luis del Serranito lakaplı José Luis Cabeza Hernández tarafından bir markaya dönüştürüldü.

Sevilla’daki en iyi tapaslardan biri olarak kabul edilen sandviç, genellikle öğle veya akşam yemeklerinde yenir ve genellikle patates kızartması ve buz gibi bir bira ile servis edilir. Sandviç ayrıca mayonez, alioli (sarımsaklı mayonez) veya mojo picón sosu gibi çeşnilerle zenginleştirilebilir.