Beef on Weck (Amerika)

New York Buffalo’da tavuk kanadından sonra en popüler yemek, et, ekmek ve yaban turpu olmak üzere üç temel parçadan oluşan beef on wecktir.

Sığır eti sulu, ince dilimlenmiş ve ortası hafif pembe olmalı, yaban turpu ise mümkün olan en iyi deneyim için taze rendelenmiş olmalıdır. Buffalo’daki hemen hemen her barda veya tavernada sığır eti sığır eti servis edilir ve hikayesi 1901’de Joe Gohn adında bir adamın evini bir otele ve meyhaneye dönüştürmesi ve rosto biftekli sandviçin aç müşterilerini doyurmak için harika olacağına karar vermesiyle başladı.

Joe’nun fırıncısı, Almanya’da yaptıkları gibi, ekmeklerin üzerine kimyon tohumu ve tuz eklemelerini öneren bir Almandı. Beef on weck başarılıydı ve kimyon ve tuz nedeniyle tüketiciler her zamankinden daha susamıştı, bu nedenle meyhanedeki bira satışları da patladı ve bazılarının dediği gibi sandviçin amaçlanan amacı da buydu.

Turşu veya biraz patates kızartması ile en iyi şekilde eşleştirilen beef on weck, yalnızca New York’un batı kesiminde bulunabilir.