Panuozzo di Gragnano (İtalya)

Panuozzo di gragnano, çeşitli malzemelerle doldurulabilen bir çeşit büyük oval şekilli ekmek veya panino olan bir İtalyan sandviçidir. Bu spesiyalite, ailesi 1996’dan beri Panuozzo tescilli markasının münhasır sahibi olan Giuseppe Mascolo tarafından 1983 yılında Napoli yakınlarındaki Gragnano adlı küçük bir kasabada yaratıldı.

Basit pizza hamurundan yapılan ekmek, odun ateşinde pizza fırınında pişirilir ve daha sonra istenen tüm malzemeler içine doldurulmadan önce uzunlamasına dilimlenir. Ardından son dokunuş gelir – fırında geçirilen ikinci, kısa bir süre – ekmeğe kendine özgü gevrek dış görünümünü veren ve dolgunun ekmekle mükemmel bir şekilde karışmasını sağlayan bir adımdır.

Orijinal dolgusu pancetta, mozzarella ve rokadan oluşsa da, günümüzde panuozzo doldurma seçeneği sınırsızdır ve hem tuzlu hem de tatlı dolgulardan oluşan geniş bir yelpaze sunar. Tipik içerikler arasında provolone, füme buffalo mozzarella veya Grana Padano, İtalyan et ürünleri, polpet (köfte), mantarlar ve sebzeler gibi farklı İtalyan peyniri türleri bulunurken, tatlı versiyonları genellikle Nutella, gelato, fındık ve pudra şekeri içerir.