Akçaabat Köftesi (Türkiye)

Akçaabat köftesi, Trabzon’un kendi adını taşıyan ilçesinden gelen geleneksel bir Türk yemeğidir. Yemek kızarmış köftelerden oluşuyor. Bir bakıma benzersizler çünkü, yörenin otuyla beslenmiş ineklerin özenle seçilen, sinir ve ekstra yağ bulunmayan etleri kıyma haline getirilerek kullanılır. Bu kıyma, bir gün dolapta bekletilir ve köfte ocağında pişirildikten sonra servis yapılır.

Köfte kıyma, ekmek, rendelenmiş soğan, sarımsak, tuz ve karabiberden yapılır. Köfteler ızgarada veya altın kahverengi olana kadar bir tavada pişirilir. Bu köftelerin yanında yeşil salata, bulgur pilavı, közlenmiş sebze ve yanında ayran ile servis edilmesi tavsiye edilir.

Akçaabat Köftesi Tarifi

Akçaabat Köftesi İçin Gerekli Malzemeler

500 gram dana kıyma
100 gram yağlı kuzu boşluk eti
4 diş sarımsak
1 su bardağı Trabzon ekmeği kırıntısı
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
2 adet domates
2 adet yeşil sivri biber

Akçaabat Köftesi Nasıl Yapılır

Trabzon ekmeği içini rondodan geçirin ve bir gece iyice kuruması için, bir tepsiye yayın ve üzerine tülbent örterek bekletin. İki kıymayı birlikte çektirebilirseniz daha kolay harmanlancaktır. Eğer çektiremediyseniz iki kıymayı ekmek içiyle birlikte 5 dakika kadar yoğurun. Sarımsağı, tuz ve karabiberi ilave edin. Rulo haline getirin ve buzdolabında bu haliyle 30 dakika dinlendirin. Bıçak yardımıyla porsiyonlayın ve avuç içinizle bastırın. İyice ısınmış, hafif yağlanmış döküm tavada önlü arkalı kızartın. Domates ve biberleri de tavaya dizin. Hafifçe közleyin. Sunum tabağına yerleştirin ve servis edin.