Shab Daig (Pakistan)

Gece anlamına gelen shab ve büyük bir tencere veya kazan olan daig kelimelerinden oluşan Shab daig, Keşmir bölgesinden gelen geleneksel bir kış spesiyalitesidir. Bu yemeğin adı, ocak üzerinde hamurla kapatılmış bir pişirme kabında gece boyunca yavaşça pişirmenin geleneksel tekniğinden türetilmiştir.

Böyle ayrıntılı bir hazırlama yöntemi, kaçınılmaz olarak, ertesi gün genellikle pirinçle yenen benzersiz aromatik ve lezzet dolu bir yemekle sonuçlanacaktır. Geleneksel olarak büyük, yağlı bir horoz ve şalgamın sotelenmiş parçalarıyla yapılır ve daha sonra sarımsak, zencefil, rezene tohumu, safran, kakule, Keşmir garam masala ve tarçın gibi baharatlarla tatlandırılmış zengin bir et suyunda pişirilir.

Horoz yerine kuzu, sığır eti, koyun eti veya tavuk da kullanılabilir. Eskiden Keşmir bölgesindeki çoğu insan kümes hayvanları ve mahsuller ve hatta baharatlar yetiştirirdi, bu nedenle yemek için gereken tüm malzemeler çoğu zaman kolayca elde edilebilirdi. Bu yemek tipik olarak, yoğun kar yağışının ülkenin geri kalanından Keşmir sakinlerini kestiği kışın en soğuk zamanları için ayrıldığından, bu doyurucu yemeği aile üyeleri ve yakın komşularla yemek ve paylaşmak eşsiz bir deneyimdir.

Günümüzde shab daig genellikle köfte, et parçaları ve şalgamdan oluşur ve genellikle yassı ekmek veya buharda pişirilmiş pirinç eşlik eder