Vitoulet (Belçika)

Vitoulet, tipik olarak domuz eti, dana eti, ekmek, süt, yumurta, arpacık soğanı ve maydanoz karışımıyla yapılan bir Belçika köftesidir. Et karışımı genellikle tuz, karabiber ve hindistan cevizi ile tatlandırılır ve daha sonra eritilmiş tereyağında güzel bir renk alana ve her tarafı çıtır olana kadar kızartılan toplar haline getirilir.

Başka bir versiyon, dana eti veya dana eti ve domuz eti, yumurta sarısı, süte batırılmış ekmek, maydanoz, tuz ve karabiber kombinasyonuyla hafifçe uzatılmış köfteler yapmayı gerektirir. Bu versiyon için, köftelerin kızartılmadan önce galeta ununda yuvarlanması gerekir.

Vitoulet köfteleri tipik olarak Belçika’nın Charleroi şehri ile ilişkilendirilir ve genellikle Liège şehrinden gelen ve genellikle domuz eti ve sığır eti, yumurta sarısı, soğan, kremadan oluşan boulet à la liégeoise adlı başka bir Belçika köftesi ile karıştırılırlar.

Farklı malzemelerin yanı sıra, boulet köfteleri genellikle vitoletlerden daha büyüktür ve genellikle yanlarında sos ile sıcak servis edilir. Vitoulet köfte ise soslu veya sossuz hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilir ve genellikle yanında patates ve taze salata eşlik eder.