Fondue, Fondü Nedir (İsviçre)

fondü nedir

Fondue (fondü), İsviçre’nin ulusal yemeğidir, ülkenin kendisine benzer, farklı tat ve aromaların eridiği bir potadır. Adı, eritmek anlamına gelen Fransızca fondre kelimesinden gelir ve ilk olarak Homeros’un İlyada’sında keçi peyniri, un ve şarap karışımı olarak tanımlanmıştır.

Fondü’nün ana bileşeni, bir çok bölgesel çeşit ve cherry brandy, beyaz şarap veya bir tutam hindistan cevizi gibi lezzetli ilaveler ile ateşte eritilen peynirdir. Alp yerlileri ve gezgin çobanlar, kışı geçirmek için yalnızca peynir, şarap ve ekmeğe güvendiklerinde, zorunluluktan icat edildi.

Kış aylarında yazlık peynir kuruyup ekmek bayatlayınca, insanlar peynirleri şarapla eritmeye ve bayat ekmek parçalarını içine batırmaya başladılar. Geleneksel olarak fondü, caquelon adı verilen ateşe dayanıklı bir tencerede hazırlanır.

Yemek bölgeden bölgeye değişir: Fondü Neuchatel Gruyére ve Emmental kullanır, Fribourg olgun Vacherin peyniri ile hazırlanır. Ekmek parçaları, ekmeği peynirin içinde döndürülebilmesi için kullanılan geleneksel, uzun saplı fondü çatallarına yerleştirilir.

Yerel geleneklere göre, eğer bir kişi tencerede bir parça ekmek kaybederse herkes için bir tur içki ısmarlamak zorundadır.

Fondü Çeşitleri

Fondue Jurassienne (Fransa)

Tomato Fondue (İsviçre)

Fondue Vigneronne (Fransa)

Fonduta alla Valdostana (İtalya)

Fondue Bourguignonne (İsviçre)

Chocolate Fondue (Amerika)

Fondue Savoyarde (Fransa)