Hollandaise – Holandez Sos (Fransa)

Hollandaise, Fransız mutfağının beş ana sosundan ve batı mutfağının en ünlü soslarından biridir. Yumurta sarısı ve eritilmiş tereyağı ile tuz, biber ve bir damla limon suyu veya su ve şarap sirkesi kombinasyonu ile eklenen asidik bir karışımdan oluşan bir sostur.

Sosun mucidi bilinmemekle birlikte, bazıları hollandaise’nin Huguenots tarafından Fransa’ya getirilmeden önce Hollanda’da icat edildiğini iddia ediyor. Diğer gıda tarihçileri, başlangıçta Normandiya’da popüler olan bir sos olan Isigny olarak adlandırıldığını, ancak tereyağının kıt olduğu ve Hollanda’dan Fransa’ya ithal edilmesi gerektiği için adın I. Dünya Savaşı sırasında değiştiğini iddia ediyor. Sosun en erken yazılı kaydı 1593 Hollanda yemek kitabında bulunur ve Pierre La Varenne 1651 yemek kitabı Le Cuisinier françois’de benzer bir sosu tarif etmiş. Hollandaise sos en çok balık ve kuşkonmaz gibi buğulanmış yiyeceklerle birlikte kullanılır.

Aynı zamanda eggs benedict’in de önemli bir bileşenidir ve bir ana sos olarak, Béarnaise ve sos au vin blanc gibi diğer sosların temeli olarak da kullanılır.