Marinara Sos (İtalya)

Marinara, zeytinyağı, sarımsak, domates ve otlardan oluşan kırmızı bir sostur. Bu bileşenlerin karışımına bazen soğan eklenebilir ve marinara, farklı bileşenlerin eklenmesiyle arrabbiata veya puttanesca gibi başka bir sosa dönüştürülebilir.

Sadeliği nedeniyle marinara, birçok İtalyan yemeği için çok yönlü bir temel görevi görür. Güney İtalya’da Napoli’de doğdu, adı İtalyanca denizciler (marinai) kelimesinden türetildi. Bazıları, marinara’nın malzemelerinin kolayca bozulmadığı ve sosun hızlı bir şekilde hazırlanabildiği için adını denizcilerden aldığını söylüyor. Sos makarna yapımı için gerekliydi ve makarna ile aynı zamanda hazırlanabiliyordu, bu özelliğinden dolayı, denizciler uzun yolculuklarında lezzetli ve ucuz yemek yapabiliyorlardı.

1900’lerin başında, marinara, İtalyan göçmenle tarafından götürüldüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde de bir klasik haline geldi. Günümüzde genellikle ziti, linguini veya spagetti gibi makarnalarla birlikte sıcak olarak servis edilir.

Marinara Sos Tarifi

Marinara Sos İçin Gerekli Malzemeler

1 konserve kutusu, bütün soyulmuş domates
1 orta boy sarı soğan, soyulmuş ve yarıya kesilmiş
2 büyük diş sarımsak, soyulmuş fakat bütün halde bırakılmış
2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
1 çay kaşığı kuru kekik
Bir tutam kırmızı pul biber (isteğe bağlı)
Tat vermek için tuz
Servis için isteğe bağlı: Pişmiş makarna, rendelenmiş Parmesan peyniri veya vegan Parmesan, doğranmış taze fesleğen, ilave zeytinyağı

Marinara Sos Nasıl Yapılır

Orta, kalın tabanlı bir tencerede domatesleri (suları ile), ikiye bölünmüş soğanı, diş sarımsakları, zeytinyağı, kekik ve kırmızı pul biberi (kullanılıyorsa) birleştirin.

Sosu orta-yüksek ısıda kaynamaya getirin, ardından sosu yavaş ve sabit bir şekilde yaklaşık 45 dakika veya yağ damlacıkları domateslerden arınıncaya kadar kaynatmak için ısıyı azaltın. Ara sıra karıştırın ve yaklaşık 15 dakika geçtikten sonra domatesleri tencerenin kenarına doğru ezmek için sağlam bir tahta kaşık kullanın.

Tencereyi ısıdan çıkarın ve soğanı atın. Bir çatalla tencerenin kenarına sarımsak karanfilleri ezin, ardından dövülmüş sarımsağı sosun içine karıştırın. Bulabileceğiniz küçük soğan parçalarıyla da aynısını yapın. Tahta kaşık kullanarak domatesleri dilediğiniz gibi ezin (bu sosu isterseniz blender ile pürüzsüz hale getirebilirsiniz).

Tat vermek için tuz ekleyin (domatesler zaten oldukça tuzludur, bu yüzden bir tutam gerekebilir). Sıcak servis yapın.