Sweet And Sour Sauce (Çin)

Tatlı ve ekşi sos genellikle otantik Çin pirinç sirkesi ve şeker kombinasyonu ile ilişkilendirilir. Bu tatlı ve ekşi karışımın muhtemel menşei, başlangıçta balık, et ve sebzeler için bir çeşni veya sos olarak kullanıldığı Çin’in Hunan eyaletidir.

Bazı teoriler, Çin’in Guangdong eyaletinin bu geleneksel sosun ilk ortaya çıktığı yer olduğunu iddia ediyor, ancak her iki sosun da farklı illerde aynı anda bağımsız olarak geliştirilmiş olması da mümkün. Birincil form soluk sarı bir renge sahipti, genellikle pişmemiş ve yanında daldırma sosu olarak servis ediliyordu.

Bazı doğu Çin eyaletlerinde armut ve ananas gibi meyveler farklı lezzet kombinasyonları oluşturmak için kullanıldı. Daha sonra soya ve Worcestershire sosu başta olmak üzere çeşitli soslar ile esmer şeker, melas, bal gibi farklı katkı maddelerinin eklenmesi, sayısız lezzet çeşidinin oluşmasını sağlamıştır.

Batı versiyonları genellikle sosun ayırt edici kırmızı rengine katkıda bulunan ketçap ekler. Çin’de tatlı ve ekşi sos çoğunlukla daldırma için kullanılır. Sos çok yönlüdür ve deniz ürünleri, et ve hatta sebze yemeklerine eşlik edebilir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da orijinal amaçlarını aşarak en popüler çeşni ve soslardan biri haline geldi ve artık fast food zincirlerinde ve restoranlarda yaygın olarak servis ediliyor. Bu lezzetli sos evde kolayca hazırlanır, ancak Çin, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki daha iyi donanımlı tüm süpermarketlerde de bulunabilir.