Apple Sauce (İngiltere)

Antik çağlardan beri elma soslarının farklı versiyonları hazırlanmıştır. Roma yemek tariflerinin bir koleksiyonu olan Apicius’ta domuz eti ve elma kombinasyonundan bile söz edilirken, İngilizce’de ve çeşitli Orta ve Kuzey Avrupa yemek kitaplarında farklı ortaçağ çeşitleri görünür.

Elma sosu, püre haline getirilecek kadar yumuşak olana kadar pişirilen çekirdekli elmalarla yapılır. Diğer bileşenler tipik olarak şeker ve tarçın veya karanfil gibi baharatları içerir. Elma yağından farklı olarak sosun rengi daha açık ve daha sıvı bir kıvama sahiptir.

Hafif tatlı olmasına ve genellikle tatlıların üzerine ek olarak kullanılmasına rağmen, elma sosu, özellikle domuz eti, ördek veya kaz gibi kızarmış et yemeklerine de harika bir eşlikçidir. Elma püresinin ne zaman ve nerede ortaya çıktığını söylemek zor, ancak kış aylarında meyveleri korumak için ihtiyaçtan ortaya çıktığına inanılıyor.

Elma püresinin kökeni genellikle Orta Avrupa ile ilişkilendirilir, ancak ilk yazılı kayıt, 1739’da Eliza Smith tarafından yazılan bir İngiliz yemek kitabı olan Compleat Housewife’de bulunur. Sos ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak hazırlanır.