Lingonberry Jam (İsveç)

Lingonberry jam, her İsveç evinde bulunur. İsveç ormanlarında bolca bulunan parlak kırmızı keskin yaban mersini ile yapılan reçel, eski çağlardan beri üretilip tüketilmektedir. En basit haliyle, yaban mersini sadece şekerle karıştırılır ve reçelin rårörda lingon olarak bilinen ham halini oluşturur.

Çoğunlukla marketlerde bulunan daha yaygın çeşit genellikle şekerle kaynatılır ve kavanozlarda satılır. Çiğ yaban mersini ekşidir, ancak şekerle birleştirildiğinde, çeşitli yemekleri mükemmel şekilde tamamlayan hem lezzetli hem de tatlı benzersiz bir reçel oluştururlar.

Bazen, reçeli sulandırmak ve biraz daha tatlı hale getirmek için elma veya kırmızı kuş üzümü kullanılır. Genellikle ünlü İsveç köftesi, sosis, rosto gibi farklı et yemeklerinin yanında sos olarak servis edilir. Genellikle yulaf lapası ve krep ile tüketilir, ancak aynı zamanda çeşitli soslar ve tatlılar ile birleştirilmiş bir sandviç olarak da kullanılabilir.

Yerli İsveç dışında, yaban mersini yetiştiriciliği ve yaban mersini reçeli üretimi, özellikle Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerlik kazanmaktadır. Reçel, aynı zamanda, reçeli dünyanın birçok yerinde bulunan otantik bir İsveç ürünü olarak satan İsveçli IKEA şirketi tarafından da popüler hale getirildi.