Nước Chấm (Vietnam)

Bu her yerde bulunan Vietnam sosu, ekşi bir limon suyu veya isteğe bağlı olarak sirke, şeker, su ve balık sosu ile hazırlanır. Yaygın eklemeler arasında ince dilimlenmiş biber, sarımsak, arpacık soğanı, taze soğan, zencefil veya taze otlar bulunur.

Sos, birçok bölgesel çeşitte gelir ve nihai kompozisyon, eşlik ettiği yemeğin türüne de bağlı olabilir. Nước chấm genellikle chả giò (börekler), bánh xèo (çıtır krep) ve çeşitli et veya deniz ürünleri yemeklerinin yanı sıra erişte ve çorbaların yanında daldırma sosu olarak servis edilir.

Nước Chấm Tarifi

Nước Chấm İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 yemek kaşığı balık sosu
4 yemek kaşığı limon suyu (veya lime suyu)
4 yemek kaşığı su
2 yemek kaşığı şeker
2 diş sarımsak, ezilmiş veya rendelenmiş
1-2 adet acı biber (isteğe bağlı)
2 yemek kaşığı rendelenmiş havuç (isteğe bağlı)

Nước Chấm Nasıl Yapılır

Bir kasede balık sosunu, limon suyunu, suyu ve şekeri karıştırın. Şeker tamamen çözülene kadar karıştırmaya devam edin.

Sarımsakları ezin veya rendeleyin ve sosun içine ekleyin. İsteğe bağlı olarak acı biberleri doğrayın ve havucu rendeleyin, sosun içine ekleyebilirsiniz.

Sosu iyice karıştırın, böylece malzemeler homojen bir şekilde dağılsın.

Nước Chấm sosunu servis yapacağınız tabaklara veya küçük dip kaplarına aktarın.

Sosu salataların, yaz rollarının veya Vietnam yemeklerinin yanında kullanabilirsiniz. Ayrıca, sebze ve deniz ürünleri gibi çeşitli yiyecekleri bu sosla tatlandırabilirsiniz.

Nước Chấm, taze, hafif ekşi ve hafif baharatlı bir sos olarak lezzetli bir seçenektir. Vietnam mutfağına özgü bir tat verir ve çeşitli yemeklerin yanında harika bir tamamlayıcıdır.