Rica-rica (Endonezya)

Rica-rica, acılı Endonezya baharat karışımını kullanan tüm yemekleri kapsayan bir terimdir. Bu acı, sos benzeri baharat karışımının temeli, daha sonra arpacık, sarımsak, zencefil, ıhlamur yaprağı, limon otu ve tuzla birleştirilen biberdir.

Karışım çeşitli şekillerde yapılabilir, baharatlar doğranabilir, öğütülebilir, dilimlenebilir ve hatta bazen kavrulabilir. Geleneksel olarak, tüm tatları ve aromaları serbest bırakmak için karışım ayrı olarak kızartılır. Tadı ve baharatlılık seviyesi kolayca ayarlanabilir ve yapıldığında rica-rica çok çeşitli yemeklerde kullanılabilir.

Bu acı baharat karışımının, Kuzey Sulawesi’de bulunan bir Endonezya şehri olan Manado’dan geldiğine ve ilk olarak yerli Minhasan halkı tarafından kullanıldığına inanılıyor. Rica-rica ile kullanılan ana malzemeler son derece değişkendir ve tüm et, deniz ürünleri veya sebze çeşitlerini içerir.

Ancak en popüleri Endonezya’da ayam rica olarak bilinen tavuk rica’dır. Sade pirinç, pirinç krakerleri veya buharda pişmiş sebzeler geleneksel olarak tüm rica-rica çeşitleriyle birlikte servis edilir.